2/2023

Environmentální certifikace budov: Klíč ke kvalitní výstavbě

| autor: TZ Praha.eu0

Environmentální certifikace budov: Klíč ke kvalitní výstavbě

Seminář se uskutečnil pod záštitou Jany Plamínkové, radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury, technické vybavenosti a životního prostředí. 

Ta k němu uvedla: „Součástí Smart Prague – naší vize Prahy jako chytrého města – jsou také inteligentní, zelené veřejné budovy. K naplňování této vize potřebujeme, aby pracovníci státní správy znali tuto tematiku opravdu do hloubky. 

Díky tomu pak dokáží lépe posoudit kvalitu předkládaných projektů. Proto velmi vítám spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy. 

Jsem ráda, že se zájemci díky dnešnímu semináři mohli mimo jiné detailně seznámit s celosvětově používanými certifikačními systémy udržitelného rozvoje LEED, BREEAM či WELL, jejichž udělení příslušnému projektu je zárukou jeho kvalit.“

„Osvěta v oblasti environmentální certifikace budov – například o tom, jaké jejich parametry se hodnotí a jaké budovy vlastně chceme stavět – je nyní o to potřebnější, že směrnice Evropské unie EPBD II zavazuje Českou republiku k šetrné výstavbě, již od roku 2020 se i u nás budou muset stavět všechny novostavby včetně veřejných budov s téměř nulovou spotřebou energie. 

Stále se prohlubující odbornost pracovníků stavebních úřadů a odborů životního prostředí a rostoucí povědomí o aspektech energeticky úsporných staveb do budoucna významně pomohou k tomu, aby se Česko přiblížilo standardům výstavby ve vyspělých zemích západní Evropy,“ doplnila Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Na semináři účastníky s problematikou certifikací seznámili odborníci z členských společností České rady pro šetrné budovy: František Macholda (Ekowatt), Martin Ďuriš (PBA International Prague) a Jiří Cihlář (CEVRE Consultants). 

Řeč byla nejen o certifikacích samotných (jejich druzích, aplikovatelnosti, přínosech, motivaci investorů a příkladech v ČR úspěšně certifikovaných projektů), ale i o tom, jak projekty pomocí certifikací optimalizovat – zejména pokud jde o energetiku, vodu či kvalitu vnitřního prostředí. 

Diskutovalo se také o přínosech pro okolí certifikovaných projektů (např. o těch dopravních) a o dopadech na stavební průmysl (zdravotních aspektech či náročnosti výroby materiálů). 

A jako červená nit se samozřejmě celým seminářem táhly různé úhly pohledu na široké možnosti využití, které dávají certifikace veřejnému sektoru.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP