2/2023

ECHA zvažuje omezení používání oxoplastů a mikroplastů

| autor: Ekotox0

ECHA zvažuje omezení používání oxoplastů a mikroplastů

Na základě žádostí Evropské komise ECHA začala připravovat návrhy na omezení oxoplastů a záměrně přidávaných mikroplastických částic do spotřebitelských nebo profesionálních výrobků jakéhokoliv druhu.

Komise požádala agenturu ECHA, aby připravila návrhy na případná omezení oxoplastů a záměrně přidávaných mikroplastických částic. Tyto činnosti podporují strategii Komise pro plasty, která byla zveřejněna 16. ledna 2018.

Současné důkazy naznačují potenciální riziko pro životní prostředí a lidské zdraví vyplývající z mikroplastických částic, které se záměrně přidávají do určitých spotřebitelských nebo profesionálních výrobků, jako jsou kosmetika, čistící prostředky a barvy. Oxoplasty, také nazývané oxorozložitelné plasty, usnadňují rychlou degradaci polymerních materiálů na velmi malé částice a mohou potenciálně přispět k mikroplastickému znečištění.

Zúčastněné strany budou vyzvány, aby poskytly relevantní informace agentuře ECHA během přípravy těchto dvou návrhů na omezení. Pro tento účel se na jaře roku 2018 vyhlásí sběr důkazů s cílem pomoci s rizikem a socioekonomickým posouzením úmyslně přidaných mikroplastu a oxo-odbouratelných plastů.

Jiné druhy materiálů, které mohou vést k tvorbě mikroplastů, například degradace textilií a koberců, nejsou pokryty žádostmi Komise.

Co jsou oxopolyméry a mikroplasty?

Oxoplasty nebo oxorozložitelné plasty jsou běžné plasty, které obsahují přísady, které podporují oxidaci materiálu za určitých podmínek. Používají se ve výrobcích, jako jsou zemědělské fólie, odpadkové a nosné tašky, obaly potravin a kryty skládek. Mohou se rozpadnout na velmi malé částice, které potenciálně přispívají ke kontaminaci životního prostředí mikroplasty.

Mikroplasty jsou syntetické, ve vodě nerozpustné polymerové částice menší než 5 mm, které se považují za látky vzbuzující velmi velké obavy vůči vodnímu prostředí. Potenciální vliv mikroplastických látek na (vodní) prostředí a lidské zdraví vyvolal obavy v členských státech Evropské unie a v celém světě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP