Druhý temelínský blok začal vyrábět elektřinu při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Energetiky teď čekají testy na osmdesáti procentech, kterými ověřují rozložení jeho výkonu. Pozorně sledují i další technologii, například nové separátory, které po dvaceti letech provozu v rámci modernizace ve spolupráci se Škoda JS vyměnili.
„Šlo o velmi náročnou investiční akci, která zahrnovala 488 dílčích činností. S ohledem na rozměry byly náročné vlastní manipulace i následné napojení na okolní technologii. Zařízení jsme si ověřili sérií zkoušek před připojením bloku,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Od nových separátorů, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a následně ji přihřívají, si společnost ČEZ slibuje zvýšení výkonu o jednotky MWe navíc s přínosem pro životní prostředí.
„Řádově by mělo jít o úsporu jednotek tisíc tun emisí oxidu uhličitého ročně, které by vznikly při výrobě v uhelných elektrárnách. Zcela konkrétní ale budeme až po garančních měřeních, které nás čeká po několika týdnech provozu druhého temelínského bloku,“ doplnil člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.
Během odstávky energetici vyměnili 42 ze 163 palivových souborů. Důležité pro celkovou délku odstávky byly kontroly bezpečnostních systémů. Do skladu v areálu elektrárny umístili tři kontejnery s použitým palivem. V rámci modernizace elektrárny provedli 55 investičních akcí.
I s dodavateli se na odstávce podílela tisícovka pracovníků. Veškeré práce probíhaly při dodržení opatření přijatých v souvislosti s rizikem nákazy COVID-19. Odstávkové práce přitom energetici plánovali tak, aby blok byl připojen před plánovaným odpojením dukovanské dvojky.
Temelín má tak za sebou obě plánované letošní odstávky. Dohromady trvaly 117 a energetici je zvládli s jednodenním předstihem (odstávka prvního bloku trvala 59 dní).
Foto: cez.cz
Komentáře