2/2023

Dominance Číny v oblasti onshore větrné energetiky poroste, zbytek světa sází stále více na offshore

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

windmills-1209335_640.jpg
zdroj: pixabay

Pozice Číny jakožto lídra v oblasti nového i celkového instalovaného výkonu onshore větrných elektráren by měla v následujících 10 letech nadále posilovat. Zbylé státy světa se budou stále více orientovat na větrné elektrárny budované na moři. Vyplývá to z výhledů zveřejněných výzkumníky z BloombergNEF (BNEF).

Větrný sektor se podle BNEF v loňském roce velmi rychle oklepal z dopadů pandemie COVID-19 a dokonce dosáhl nového rekordu, když bylo globálně uvedeno do provozu 97 GW nového instalovaného výkonu. Předchozí rekord z roku 2015 byl touto hodnotou posunut o více než 30 GW.

„Loňský rekord v nových instalacích byl hnán primárně historicky nejvyššími přírůstky instalovaného výkonu onshore větrných elektráren na dvou největších světových trzích - v USA a Číně. Výsledná hodnota dosáhla úrovně, kterou hodně analytiků, včetně BNEF, považovalo za nemožnou a dokazuje to, jak moc se může dodavatelský řetězec posílit, pokud jsou na stole dotace,“ uvedl BNEF.

BNEF připomněl, že například v Číně dosáhl loni nový instalovaný výkon v onshore větrných elektrárnách dvojnásobné hodnoty ve srovnání s rokem 2019, kdy hlavním důvodem bylo ukončení podpory formou výkupních cen ke konci roku 2020.

S ukončením provozní podpory souvisel i nebývalý nárůst nových instalací ve Spojených státech amerických. Podle BNEF bylo v USA pouze v posledním čtvrtletí loňského roku uvedeno do provozu 11 GW nových onshore větrných elektráren. To je více než celkový roční přírůstek ve kterémkoliv roce od roku 2012.

Dominance Číny na pevnině

Čína bude podle BNEF i nadále hlavním tahounem v oblasti rozvoje onshore větrných elektráren. Do roku 2030 by měl vzrůst podíl instalovaného výkonu onshore větrných elektráren v Číně na globálním instalovaném výkonu těchto zdrojů ze současných zhruba 40 % téměř na 50 %. Naproti tomu podíl Číny na globálním instalovaném výkonu offshore větrných elektráren se má snížit ze současných 40 % na 30 %.

„Čína se dokázala vyhnout některým problémům, jako jsou lokální opozice, problémy se získáním povolení nebo opožděný rozvoj elektrizační soustavy, které přibrzdily rozvoj onshore větrných elektráren ve vybraných státech, například v zavedených evropských trzích, jako jsou Spojené království či Německo,“ uvedl BNEF.

I kvůli výše uvedeným důvodům se vlády mimo Čínu začínají podle BNEF stále více orientovat na offshore větrné elektrárny. To by sice mohlo přinést výhody typu vytvoření nových "zelených" pracovních pozic, ale zároveň to s sebou nese potřebu výrazně vyšších investičních nákladů, které budou zapotřebí pro dosažení dekarbonizačních cílů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP