2/2023

Dohoda pomáhá zlepšovat ovzduší v regionu

| autor: TZ Třinecké železárny0

Dohoda pomáhá zlepšovat ovzduší v regionu

V dobrovolné dohodě se zúčastněné strany zavazují k aktivitám, které podniknou nad rámec zákonných požadavků a povedou k menšímu zatížení životního prostředí v regionu.

„Severní Morava a Slezsko se každý den musí vypořádávat s dopady těžkého průmyslu, dopravy, škodlivin z Polska a lokálních topenišť na kvalitu ovzduší. Třinecké železárny již dnes plní emisní limity i požadavky na nejlepší dostupné technologie vycházející z evropské legislativy,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podle něj ale existují různé druhy emisí i způsobů šíření prachu, které limity omezit nejde. „Proto je důležitým závazkem v dohodě ze strany Třineckých železáren především snižování fugitivních emisí a omezování víření prachu uvnitř a v okolí areálu železáren.

Emise sníží i další naplánované odprášení nebo pravidelné údržby a čištění koksárenských baterií. Bariérou pro znečištění pak bude výsadba zeleně nejenom v areálu železáren, ale i v okolí Třince,“ dodal. Přivítal, že se k dohodě se svými závazky připojuje i kraj.

04_Dobrovolná dohoda_2018_2020.jpg

„Intenzivně pracujeme na naplnění vize, že překonáme image kraje s mimořádně znečištěným vzduchem. Uzavírání dobrovolných dohod s významnými provozovateli zdrojů znečišťování ovzduší je jedna z možností, které by k tomu mohly pomoci. Je důležité nejen dodržovat zákonné limity, ale dělat i něco navíc nad rámec legislativy,“ míní hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Dodal, že Moravskoslezský kraj v dobrovolné dohodě například slíbil zvýšit náklady na nadlimitní čištění pozemních komunikací, které spravuje.

„Finančně podpoříme ozdravné pobyty předškoláků a žáků 1. stupně základních škol. Z krajského rozpočtu přispějeme na výměnu starých kotlů za ekologické, podělíme se o náklady na regionální monitoring kvality ovzduší a zafinancujeme další aktivity vedoucí k tomu, abychom u nás dýchali čistější vzduch,“ upřesnil hejtman Ivo Vondrák.

Třinecké železárny se v dobrovolné dohodě kromě jiného zavázaly každý rok financovat ozdravné pobyty dětí v Tatrách částkou 1,5 milionu korun. Další tři miliony korun vynaloží na úklid komunikací ve městě Třinci i uvnitř areálu firmy. Další tři miliony pak do údržby a výsadby zeleně. I to má přispět ke snížení prašnosti v okolí hutě.

„Uvědomujeme si dopad naší průmyslové činnosti na kvalitu ovzduší a vliv na životní podmínky obyvatel. Proto se snažíme v co největší míře využívat ve fabrice nejlepší dostupné technologie v ekologizaci provozů, a zároveň pomáhat i jinými způsoby k jejich zlepšení,“ uvedl generální ředitel hutě Jan Czudek.

Dodal, že Třinecké železárny v uplynulých létech významně investovaly do opatření na ochranu ovzduší, plní tak přísné emisní limity. Veškerá zařízení jsou provozována na úrovni nejlepších dostupných technik (BAT).

Nejvíce do ekologie investovaly v letech 2013 až 2015, a to 2,6 miliardy korun. Finance šly hlavně na odprášení největších a nejprašnějších provozů. Díky nim došlo ke snížení celkových emisí prachu z Třineckých železáren o zhruba 75 procent.

„Zatímco v roce 2013 jsme emitovali do ovzduší celkem 594 tun, v roce 2017 to již bylo jen 148 tun prachu. V loňském roce jsme do ekologických projektů vložili 900 milionů korun. Dá se říct, že v ekologii jsme již na hraně toho, co se dá realizovat. Připravujeme však řadu dalších akcí menšího rozsahu,“ upřesnil Jan Czudek.

Dohoda je pokračováním několikaleté společné spolupráce, jejímž smyslem je neustálé zlepšování kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji. Navazuje na dobrovolnou dohodu uzavřenou v roce 2014 mezi Třineckými železárnami a MŽP, jejíž platnost letos končí a jejíž podmínky již byly naplněny.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP