Povodí Vltavy, Moravy, Labe, Ohře a Odry začaly s očistou břehů, do které se každý rok zapojuje více dobrovolníků, například dětí ze základních a středních škol nebo členů různých sdružení a spolků.
„Jsem rád, že si veřejnost čištění řek vzala za své, a pomáhá tak napravovat chování některých lidí, kteří naopak přírodu považují za smetiště. K lepší organizaci úklidu pomohlo i společné memorandum Ministerstva zemědělství a jednotlivých Povodí o spolupráci při obnově a rozvoji venkovské krajiny,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Dokument, který přijaly i Lesy ČR, Státní pozemkový úřad a Národní síť Místních akčních skupin, zajišťuje lepší výměnu informací a společnou přípravu akcí například právě na zlepšení jakosti vod a zvýšení retence vody v krajině.
„Při čistění břehů řek dnes nejde už jen o samotné napravování chyb a odstraňování nepořádku. Zapojením čím dál většího počtu dětí ze škol jde především o vzdělávací aktivitu zaměřenou na vztah k přírodě, spolupráci a dobrovolnictví.
Díky velmi dobré spolupráci se správami povodí a Lesy ČR se pak připravují i doprovodné vzdělávací materiály zejména pro mateřské školy a nižší stupně základních škol,“ uvedl Václav Pošmurný, předseda středočeského Krajského sdružení Národní sítě Místních akčních skupin
„Pro nás se stalo tradicí každoročně pomáhat dobrovolníkům při čištění řek. Zajišťujeme mimo jiné ochranné pomůcky pro dobrovolníky, pytle, rukavice, rozmístění kontejnerů a odvoz nasbíraného odpadu na skládky. Nejrozsáhlejší akce v letošním roce je Čistá řeka Sázava, kdy uklidíme břehy v délce přes 200 kilometrů,“ dodal generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Ministerstvo zemědělství připravilo pro veřejnost mapu všech akcí čištění řek, kterých se může zúčastnit, s místem, termínem a kontaktem na organizátora.
Najdete ji na: https://bit.ly/2o5Z4h3
Komentáře