1/2024

Díky dotacím ušetří obyvatelé sídliště v brněnském Novém Lískovci až 70 % energie

| autor: Tisková zpráva Resortu životního prostředí0

Díky dotacím ušetří obyvatelé sídliště v brněnském Novém Lískovci až 70 % energie
Radnice dosud rekonstruovala deset panelových domů a dalších pět chce stihnout do konce roku 2010. Úspory tepla v zateplených domech se pohybují okolo 70 %, domy také získaly modernější vzhled a zvýšila se kvalita bydlení. Na zateplení panelových domů od loňského září přispívá také Státní fond životního prostředí ČR v rámci programu Zelená úsporám, veřejné budovy jsou pak podporovány z Operačního programu Životní prostředí.

Městská část Brno - Nový Lískovec je nejhustěji zastavěným územím v jihomoravské metropoli. Je zde více obyvatel než v centru města, přitom většina z nich žije ve více než 25 let starých panelových domech. „Před devíti lety jsme zahájili první stavební práce na 384 bytech v 10 panelových domech. Cílem bylo snížit spotřebu tepla pod 40 KW/h/m2. Dobré výsledky z první série regenerovaných domů motivovaly městskou část k přípravě další etapy - rozhodli jsme o ještě kvalitnější modernizaci. Do konce roku 2010 bychom chtěli dokončit dalších 450 bytů v pěti domech. Lidé se tak mohou těšit na snížení výdajů na vytápění mezi 60 a 70 %," říká Jana Drápalová starostka městské části Nový Lískovec.

Modernizované domy v Novém Lískovci jsou nejen pěkné na pohled, ale splňují i požadavky na nízkoenergetické stavby. Domy postavené kolem roku 1980 dostaly nová okna, balkony nebo lodžie, silnou vrstvu izolace, zděná bytová jádra či novou elektroinstalaci. „Na rekonstrukci panelových domův brněnské městské části Nový Lískovec se mimo jiné podíleli odborníci z univerzit i nevládních organizací a kvalitní projekční kanceláře. Možná právě proto je považována za jednu z nejlépe provedených regenerací v České republice. Zkvalitnění bydlení na sídlištích má i široký sociální dopad, neboť jen vpanelových domech dnes bydlí čtvrtina občanů," říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Štěpánek.

Cesta k získání dotace na realizaci zateplení domů a ekologické vytápění je dnes mnohem jednodušší také díky programu Zelená úsporám, který se od září loňského roku rovněž vztahuje na panelové domy. Tento program však není jediným dotačním programem Státního fondu životního prostředí ČR. Na zateplování veřejných budov, nejčastěji školských zařízení, mohou žadatelé například využít Operační program Životní prostředí. „Prvním schváleným projektem v městě Brně v rámci Operačního programu Životní prostředí byl projekt ZŠ Kamínky. Schválená dotace ve výši 27,3 milionu korun pokryje většinu nákladů spojených s přeměnou základní školy v Novém Lískovci na nízkoenergetickou budovu. Podmínky pro získání dotace jsou přitom stejné jako u paneláků, pouze s přihlédnutím k odlišnostem v jejich provedení," dodáváŠtěpánek.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP