Investice do jablonecké soustavy zásobování teplem dosáhne téměř 80 milionů korun.
Celkem bude instalováno pět kogeneračních jednotek od firmy Tedom s elektrickým výkonem 2,6 MW, a to ve čtyřech plynových kotelnách: v ulicích Liberecká, Březová, Josefa Hory a Boženy Němcové.
„Díky tomuto partnerství a připravovanému věrnostnímu programu zlevníme dodávku tepla pro naše stávající zákazníky a věříme, že se staneme zajímavějšími i pro nové zákazníky,“ říká Petr Roubíček, ředitel společnosti Jablonecká energetická.
Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla, což má ekonomické i environmentální výhody. Kogenerační jednotku tvoří spalovací motor uzpůsobený pro spalování plynu.
Motor je napojen na generátor vyrábějící elektrickou energii, která je dodávána ke spotřebě v místě výroby nebo je dodávána do sítě.
Motor i generátor produkují teplo, které je systémem chlazení odváděno přes výměník do topného systému nebo využito pro přípravu teplé vody. Zdroj energie je tak využit oproti klasickým elektrárnám efektivněji a s maximální účinností.
„Některé klasické elektrárny nejsou připojeny k teplárenské síti a část tepla vznikajícího při výrobě elektřiny tak zůstává bez užitku.
Kogenerační jednotka naproti tomu uvolněné teplo využívá k vytápění nebo přípravě teplé vody. Šetří tím palivo i peníze, a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 procent,“ vysvětluje za ČEZ Energo generální ředitel David Bauer.
Elektřina vyrobená v jabloneckých kogeneračních jednotkách půjde přímo do sítě ČEZ Distribuce. Teplo vyrobené v kogeneračních jednotkách půjde do sítě Jablonecké energetické a umožní snížit produkci plynových kotlů, což přinese snížení provozních nákladů a také úlevu pro životní prostředí.
Instalace kogeneračních jednotek začne v polovině roku 2019 a s jejich uvedením do provozu se počítá na přelomu let 2020 a 2021.
Společnost ČEZ Energo provozuje v Česku celkem 117 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 97,672 MWe a tepelným výkonem přesahujícím 120 MWt.
Všechny provozované kogenerační jednotky jsou sdruženy do takzvané virtuální elektrárny s centrálním dispečinkem, který je může řídit prakticky jako jeden zdroj.
Kogenerační jednotky od ČEZ Energo využívají například teplárny, průmyslové podniky, nemocnice, hotely, školy a také obce, které kogenerační jednotkou doplňují dosluhující zdroje v rámci centrálního zásobování teplem.
Komentáře