2/2023

Česko bude společně s Francií bojovat za jadernou energii

| autor: Martina Jandusova0

nuclear-power-plant-g90f8614f5_640.jpg
zdroj: pixabay

„Má-li Evropa v klimatickém boji zvítězit, potřebuje jadernou energii. Pro všechny představuje zásadní a spolehlivý zdroj pro zajištění nízkouhlíkové budoucnosti,“stojí ve společném prohlášení o jaderném spojenectví České republiky a Francie. Chystané spojenectví členských států EU bude usilovat o zařazení jádra a plynu mezi udržitelné činnosti v rámci tzv. taxonomie.

„S Francií máme podobné zájmy, jsme jaderně orientované země, proto jsme dohodli společný postup. Chceme, aby Brusel uznal jádro a plyn za udržitelné činnosti podle taxonomie. Tím se otevře cesta k lacinějšímu financování a výstavbě nových jaderných zdrojů,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Pro spojenectví je podle vicepremiéra ideální příležitost, protože od ledna příštího roku se Francie ujme předsednictví v Radě EU a Česká republika ji v července vystřídá. K prohlášení se připojilo Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu postup koordinuje francouzský ministr hospodářství, financí a obnovy Bruno Le Maire. Důvodem pro jaderném spojenectví je fakt, že ačkoliv Evropská komise považuje obnovitelné a jaderné zdroje za páteř bezuhlíkové evropské energetické soustavy (ve strategické vizi Čistá planeta pro všechny z roku 2018), nepodniká žádné kroky, kterými by zajistila stabilní prostředí pro investice do velkokapacitních nízkouhlíkových jaderných zdrojů.

Dle MPO není při jednáních o udržitelných činnostech v taxonomii zohledňován přínos jaderných zdrojů k dekarbonizaci. Stejně tomu tak je i v evropské strategii pro integraci energetického systému nebo evropské vodíkové strategii.

„Jádro je jako stabilní a nízkouhlíkový zdroj energie pilířem Státní energetické koncepce. Za prvé chrání spotřebitele před kolísáním cen, kterého jsme v současné době svědky u zemního plynu. Za druhé rozhodujícím způsobem přispívá k nezávislosti našeho zásobování elektřinou a energií. Je to dostupný zdroj bezuhlíkové elektřiny, který může zajistit velký objem konkurenceschopné elektřiny bez zvyšování naší závislosti na dodávkách energie z třetích zemí,“ vysvětluje Karel Havlíček.

Podle Tomáše Ehlera, náměstka ministra průmyslu a obchodu pro jadernou energetiku, je nezbytné, aby byla jaderná energie do konce letošního roku zařazena do evropského rámce udržitelného financování. „Vědecké posudky týkající se jaderné energetiky, které Evropská komise vyžadovala, vyznívají stejně: neexistují žádné vědecké důkazy, že by jaderná energie byla vůči životnímu prostředí méně šetrná než jiné zdroje energie zařazené do taxonomie,“ zdůrazňuje Tomáš Ehler.

Obnovitelné zdroje energie sice v přechodu k nové energetice hrají klíčovou úlohu, nemohou však vyprodukovat dostatečný objem nízkouhlíkové elektřiny, která by dokázala pokrýt potřeby ČR, natož Evropy,“ doplňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.

Jaderná energie představuje podle náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod, Martiny Tauberové, pro Evropany příležitost, která pomůže v rozvoji průmyslových odvětví. Pro Českou republiku je nyní zásadní, aby dokázala zmobilizovat další projaderné členské země, a společně se ozvat na podporu jaderné energie v EU.

„Jedna věc je podporovat nárůst obnovitelných zdrojů v našich energetických mixech a věc druhá je zásadním způsobem podkopat naši energetickou bezpečnost odmítáním ostatních zdrojů. V tomto táhneme s Francií jako nastupující předsednickou zemí za jeden provaz a jako předsednická země na FR PRES navážeme od června 2022,“ říká Martina Tauberová.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP