2/2023

Ceny elektřiny v Evropě v posledních dnech prudce vzrostly. Jaké jsou důvody?

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

entrepreneur-1340649_640.jpg
zdroj: pixabay

Nízká produkce větrných elektráren a extrémní růst cen uhlí, plynu a emisních povolenek vyhnaly velkoobchodní ceny elektřiny v Evropě na rekordní úroveň. Analytici z ICIS očekávají přetrvání vysokých cen elektřiny i v následujících týdnech.

Evropské velkoobchodní ceny elektřiny v září prudce vzrostly v důsledku nízké produkce větrné energie a extrémně vysokých cen uhlí, zemního plynu a evropských emisních povolenek (EUA). Jaké jsou důvody této situace a jaký vývoj lze očekávat v následujících týdnech?

Rostoucí ceny plynu, uhlí a povolenek

Ceny EUA vzrostly od začátku dubna do září téměř o 50 % a přesáhly 60 eur za tunu. Cena plynu v nizozemském obchodním bodě TTF, který je nejlikvidnějším v Evropě, vzrostla ve stejném období o téměř 200 % na více než 50 EUR/MWh. Evropské ceny uhlí rovněž vzrostly o 70 % na více než 120 USD za tunu.

Výroba elektřiny v uhelných i plynových elektrárnách je tak extrémně drahá.

Nízká výroba z větru

To, co v posledních týdnech a dnech vyhnalo evropské ceny elektřiny na tak vysokou úroveň, je velmi nízká produkce větrných elektráren, která je nahrazována výrobou plynových a uhelných elektráren.

Například v Německu, které je největším evropským trhem s elektřinou, v pondělí 6. září větrné elektrárny vyráběly méně než 3 % celkové výroby elektřiny oproti v průměru 22 % v roce 2021. Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové výrobě elektřiny v důsledku toho klesl na 37 % oproti téměř 50 % v letošním roce.

Ani v následujících dnech se situace výrazně nezměnila, což způsobilo prudký nárůst cen v celém regionu.

Podobný trend pozorovaný v celé Evropě, kdy se zvýšila výroba z fosilních paliv, aby se kompenzoval nízký podíl výroby větrných elektráren v době velmi vysokých cen komodit a povolenek, vedl k tomu, že krátkodobé velkoobchodní ceny elektřiny v průběhu září na všech trzích s elektřinou v kontinentální Evropě vzrostly na více než 100 EUR/MWh. Ve stejném období roku 2020 byly ceny o více než polovinu nižší.

Dobrá dostupnost jaderných elektráren a silná výroba ze slunce

Jedním z pozitivních faktorů, působících proti dalšímu nárůstu cen elektřiny je relativně vysoká dostupnost francouzských jaderných elektráren, která do jisté míry snižuje potřebu výroby elektřiny z uhlí a plynu. To je jeden z důvodů, proč francouzský trh nezaznamenal tak výrazný cenový růst jako například ten německý.

Dalším pozitivním faktorem je současné slunečné počasí, a tedy relativně silná výroba solárních elektráren, která částečně kompenzuje nedostatek větru.

ICIS: Vysoké ceny přetrvají i v následujících týdnech

Analytici z ICIS očekávají, že ceny plynu a uhlí pravděpodobně zůstanou v důsledku omezené nabídky na komoditních trzích vysoké a že cena EUA zůstane do konce roku na úrovni kolem 60 EUR/t CO2. Díky tomu bude výroba energie z fosilních paliv v Evropě v nadcházejících měsících nadále drahá.

Výhled výroby větrných elektráren zůstává na nízké úrovni. V Německu by jejich výroba měla v příštím týdnu dosáhnout v průměru 6 GW ve srovnání s průměrem za září, který za poslední tři roky činil více než 10 GW. ICIS očekává, že výroby by měla zůstat pod 10 GW až do konce září. Podprůměrná výroba větrných elektráren se očekává i na dalších kontinentálních trzích.

Pokud by se v nadcházejících dnech ustálily oblačnější podmínky spolu s přetrvávajícím nedostatkem větru, povede to k dalšímu nárůstu výroby elektřiny v tepelných elektrárnách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP