2/2023

Cena emisních povolenek spadla v minulém týdnu po 4 měsících pod 18 EUR/t CO2

| autor: oEnergetice.cz - Jan Budín0

Cena emisních povolenek spadla v minulém týdnu po 4 měsících pod 18 EUR/t CO2

Polsko vyzvalo k intervenci na trhu s emisními povolenkami (EU ETS) již v polovině září, kdy jejich cena prolomila hranici 25 EUR/t CO2. Podle tehdejších slov polského ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského stojí za prudkým růstem emisních povolenek v letošním roce velké společnosti v některých členských státech EU, které nakupují povolenky do zásoby, čímž diktují jejich cenu.

Tchórzewski požádal znovu Evropskou komisi o intervenci na trhu s emisními povolenkami toto pondělí. Cena povolenek následně v úterý poprvé po čtyřech měsících spadla pod 18 EUR/t CO2. V dalších dnech se však vrátila k hranici 20 EUR/t CO2.

Zhoršování konkurenceschopnosti podniků i problémy tepláren

Jak ukázala například záříjová anketa ČTK mezi českými asociacemi a podniky, zdražování emisních povolenek zvyšuje náklady průmyslových firem a zhoršuje jejich konkurenceschopnost ve srovnání se zbožím dovezeným ze zemí mimo Evropskou unii.

Na problémy způsobené rostoucí cenou emisních povolenek v pátek upozornily také české teplárny, podle kterých čelí teplárenství dlouhodobě ekonomické diskriminaci.

„Tato deformace trhu se nyní vyhrotila kvůli reformě trhu s emisními povolenkami, kterou schválila Evropská rada v únoru letošního roku. Cena povolenky na emise skleníkových plynů vzrostla během jednoho roku téměř čtyřikrát. Ještě na začátku září 2017 se pohybovala kolem pěti eur, zatímco v současnosti osciluje kolem 20 eur. Většina analytiků přitom pro příští rok očekává další růst ceny povolenky na asi 25 eur,“ uvedlo Teplárenské sdružení ČR sdružení.

Teplárny dostávají část povolenek na výrobu tepla bezplatně, jejich množství se však každoročně snižuje a pro příští rok dosahuje přibližně třetinu ve srovnání s rokem 2013.

„Teplárny si tak v současné době musí valnou většinu potřebných povolenek kupovat na trhu. Povinnost nákupu povolenek se vztahuje na zařízení od 20 megawattů instalovaného tepelného příkonu využívající fosilní paliva. V teplárenství je nákupem povolenek zasažena téměř veškerá výroba tepla v uhelných teplárnách a přibližně 60 procent výroby tepla v teplárnách na zemní plyn,“ dodalo sdružení.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP