2/2023

Britské církve konvertují od svých dodavatelů energií, chtějí OZE

| autor: oEnergetice.cz - Jiří Salavec0

Britské církve konvertují od svých dodavatelů energií, chtějí OZE

Energie z obnovitelných zdrojů energie zásobuje, dle analýzy zahraničního serveru The Guardian, již přes pět a půl tisíce britských kostelů a katedrál. 

Církve hledají zejména trvale udržitelný zdroj energie, který nezatěžuje životní prostředí a pomáhá v boji proti změnám klimatu, ale také nižší cenu dodávek. 

Anglikánská, katolická, baptistická a další církve, které přešly kompletně na elektřinu z OZE, vyzývají i ostatní církve k obdobnému kroku.

„Je fantastické vidět, jak církve dělají, co mohou, aby zajistily, že sníží svůj dopad na životní prostředí. Podporují tím zároveň rozvoj čisté energie, která je nezbytná pro snížení škodlivých emisí uhlíku. Změna klimatu je obrovská nespravedlnost a nejvíce postihuje chudé. Přechod na obnovitelné zdroje elektrické energie se může zdát samo o sobě malým činem, dohromady však může znamenat skutečný rozdíl,“ řekl Nicholas Holtam, biskup ze Salisbury a hlavní biskup pro oblast životního prostředí v Church of England.

Hodnota průměrného ročního účtu za elektřinu pro jeden kostel činí zhruba 1000 liber, celkem je tedy objem peněz, které církve zaplatí za čistou elektřinu, odhadován na pět milionů liber (přes 140 milionů korun).

OZE proti změnám klimatu

Církve a kostely se ke změně dodavatelů elektřiny společně zapojily v rámci programu Big Church Switch organizovaném charitami Christian Aid, Tearfund a environmentálním programem anglikánské církve. 

Organizace Christian Aid přitom uvedla, že zelené tarify, nabízející elektřinu z OZE, byly často levnější než tarify, které církve využívaly doposud. 

Kromě církví ve velkém nakupují elektřinu z OZE zejména IT společnosti jako je Microsoft nebo Google, který patří mezi největší komerční odběratele.

„Církve jsou součástí globální sítě, a tak si často velmi dobře uvědomují, jaká je situace našich bratrů a sester, kteří trpí suchem, povodněmi a extrémními klimatickými podmínkami po celém světě,“ řekl Rowan Williams, bývalý arcibiskup z Canterbury.

Rowan Wiliams, předseda Christian Aid, také vyzval britskou vládu, aby nastavila cíl dosažení uhlíkových emisí na nulu do roku 2050, což by dle jeho slov mělo zabezpečit, aby Británie zůstala „zelenou“ zemí pohodlnou pro život.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP