Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) se v letošním roce změří na podporu kvality instalací a technických návrhů. Právě ty totiž mají patřit k zásadním důvodům nedůvěry části populace vůči tepelným čerpadlům. Podle vedení asociace se nekvalitní instalace v Česku týkají asi deseti procent domácností a k nejčastějším problémům se řadí špatné dimenzování zařízení, chyby v instalacích pak tvoří asi třetinu reklamací.
Instalační společnosti se tak od května budou moci ucházet o značku kvality udělovanou AVTČ. Získat ji budou moci na základě přijetí kodexu a vyhodnocování zákaznických referencí Asociací. „Byť je nyní situace lepší než v napjaté době energetické krize, kdy se zákazníci soustředili především na dostupnost a cenu, ani teď není trh dokonale přehledný.
Bojujeme s přístupem, kdy v rámci snahy o zjednodušení práce a snížení nákladů dochází ke snižování standardů kvality instalace a výsledkem je nízká účinnost dodávaných zařízení, zkrácená životnost nebo nízký komfort pro zákazníka,“ upozorňuje ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel Jan Potucký. Certifikovaným firmám je Asociace připravena poskytnout například odborná školení a vzdělávací akce. Spotřebitelům zase nabízí podporu v případě sporů a otázek, jak postupovat pří výběru technologie a co očekávat od montážní firmy.
Asociace již před dvěma roky připravila desatero pro odpovědný výběr tepelného čerpadla, ve kterém upozornila na nutnost si ověřit výrobní i instalační firmu, její historii a reference. Návod pro spotřebitele tehdy vznikl ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů, Ministerstvem průmyslu a obchodu i Státním fondem životního prostředí. Přesto se dle Asociace nechala část spotřebitelů napálit. „Jako problémové u nás lze označit asi 10–15 procent instalací. Přičemž k nejčastějším chybám řadíme nesprávně zvolený výkon, nízkou kvalitu dodaného produktu, a nakonec právě chyby při instalaci nebo nastavení,“ jmenuje ředitel Asociace.
V loňském roce české domácnosti instalovaly 26 tisíc tepelných čerpadel. Řešení je preferovaným způsobem vytápění u novostaveb, vzhledem k možnosti vysokých úspor je ale stále oblíbenější i v případě rekonstrukcí. Tepelná čerpadla fungují na principu odebírání tepelné energie z okolního prostředí a jejího přenášení do domácnosti, čímž ji vyhřívají. Zjednodušeně se dá říct, že přenášejí teplo z jednoho místa na druhé, ale aktivně teplo nevytvářejí, čímž spotřebují mnohem méně elektrické energie než jiné typy vytápění.
Tepelná čerpadla k výrobě tepla nepotřebují spalovat palivo, takřka 75 % tepelné energie „nasají” z prostředí a pouhých 25 % z elektrické sítě. „Vzhledem k poklesu ceny elektřiny i snížení ceny regulované složky ceny elektřiny pro vytápění elektřinou, vyjde provoz tepelného čerpadla v letošním roce opět o 15 % levnější ve srovnání s loňským rokem. Výhodnost investice je ale samozřejmě podmíněna kvalitou produktu i instalace,“ dodává ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel Jan Potucký.
Komentáře