2/2023

Anketa: Dojde s navýšením recyklačních kapacit ke zvýšení podílu recyklace? Ne, pes je zakopán jinde

| autor: Martina Jandusova2

plastic-4597960_640.jpg
zdroj: Pixabay

Když Čína radikálně omezila dovoz odpadu, změnily jejich toky narychlo svůj směr a ve velkém začaly putovat do jihovýchodní Asie, kde se pochopitelně nedočkaly příliš vřelého přijetí. Doba hromadného exportu odpadů za oceán skončila, Evropa se musí začít starat.

EU celou situaci vnímá jako pozitivní, jelikož tím bude Evropa donucena ve velkém začít s výstavbou vlastních recyklačních kapacit. Eurokomisař pro životní prostředí Karmenu Vella odhaduje, že do roku 2025 bude v EU nutné vybudovat 250 nových zařízení na třídění odpadu a 300 podniků na recyklaci. Bude ale opravdu pro recyklaci klíčové, když se zvýší množství recyklačních kapacit? Proto se ptáme:

Pokud dojde k navýšení recyklačních kapacit, myslíte si, že se tím zabezpečí vyšší podíl recyklace?

Jiří Gášek, obchodní zástupce, KOVOSTEEL Recycling, s.r.o.

Asi by se podíl recyklace mohl zvýšit, záleží na ceně recyklátů, zda bude pro výrobce dostatečně zajímavá. To v současné době úplně není. Pak je možné dotovat výrobu z recyklátů, ale to se mi nelíbí.

Překážkou navíc může být omezení použití recyklovaných materiálů ve výrobě (např. v potravinářství, automobilové výrobě), nebo zda je na trhu dostatečný zájem o výrobky z recyklátů.

Ministerstvo životního prostředí

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Zakopaný pes je v tom, že se třídění a recyklace nepodporuje. Už hodně dlouho. MŽP mělo už před lety vyhlásit programy pro vývoj těchto technologií a podporovat je dotacemi. Problém je, že tzv. recyklační poplatky spravuje Ekokom a jiné podobné spolky, které nejsou státními orgány a tudíž spravují veřejné peníze bez kontroly třeba parlamentu. A tak místo potřebné podpory technologií sponzorují nesmyslné TV šoty o tom, jak jsme nejlepší na světě v třídění. Přitom nic není vzdálenější pravdě. Hnusná seskupení barevných kontejnerů, která hyzdí obce, žádným tříděním nejsou. A recyklací už vůbec ne. Potěmkin by se u nás mohl učit.

  2. Problém není v tom, že by stát nepodporoval příslušné technologie na recyklace plastů, problém je v tom, že samotná recyklace vyprodukuje dražší produkt, než ten , který je vyroben primárně z ropy. Z tohoto pohledu by bylo řešením separovat pouze PET, LDPE folie a HDPE obaly a zbytek energeticky využít, nejlépe pyrolýzou, za aktivní podpory státu. Protože vyrobená elektřina, teplo a pyrolýzní kapalina, jsou produkty dobře srozumitelné i laikům a lehce umístitelné na trhu. Naproti tomu recyklace plastů, znamená perfektně třídit jednotlivé druhy plastů, odděleně je zpracovávat a odděleně hledat jejich umístění na trhu. Kdo tomu rozumí, ví, že se jedná o velmi komplikovanou proceduru s nejasným výsledkem.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP