Současně s předáním certifikátu se na Ministerstvu průmyslu a obchodu uskutečnil seminář k hodnocení aplikovaného výzkumu a k možnostem a potenciálu ověřování environmentálních technologií.
Hodnocení inovací s přínosem pro životní prostředí evropskou metodikou ETV (Environmental Technology Verification) není žádnou novinkou a je aplikováno již v USA, Kanadě, Japonsku či Koreji a v současné době s ním začíná pracovat i Čína.
První ověřenou technologií v České republice se nyní stala technologie "Fermentor EWA 2014" společnosti AGRO-EKO, která se tak zařadila do vybraného klubu 15 ověřených inovativních technologií uvedených v evropské databázi.
Certifikát do rukou jednatele společnosti Václava Holuši předali náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický, zástupce Evropské komise Pierre Henry a prezident Českého ekologického manažerského centra Jiří Dostál.
Cílem doprovodného semináře bylo upozornit právě na možnosti a přínosy metodiky ETV, jako dobrovolného marketingového nástroje, který může usnadnit cestu na nové světové trhy, a otevřít také diskusi k jeho širšímu využití.
Seminář byl proto určen především inovačním firmám, výzkumným institucím, realizátorům projektů financovaných prostřednictvím grantů, exportérům apod.
"Je pozitivní, že Česká republika nezaostává za evropskou konkurencí a aktivně se zapojila do evropského pilotního projektu EU ETV. Ověřování environmentálních technologií je příležitostí, jak u aplikovaného výzkumu a inovací nahradit scházející reference a zároveň prezentovat partnerům a potenciálním zákazníkům přidanou hodnotu technologie v oblasti snížení negativních dopadů na životní prostředí. Věřím, že pilotní projekt EU i samotná metodika ověřování environmentálních technologií mohou být jedním z úspěšných nástrojů k rychlému prosazování inovací a aplikovaného výzkumu do praxe," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický.
Komentáře