2/2023

A tím to nehasne! Candela 2019

| autor: Hana Tomášková, Komunální ekologie0

A tím to nehasne! Candela 2019

V pražském Kaiserštejnském paláci se koná konference Candela 2019 – interiér, exteriér a rušivé světlo v obci. Spolupracujícími institucemi jsou Česká společnost pro osvětlování a Institut pro rozvoj měst a obcí. Akci pořádá B.I.D. services. Partnerské weby Komunální ekologie a Průmyslová ekologie jsou mediálními partnery konference.

Po krátkém přivítání se slova ujímá Tomáš Příbek (soudní znalec v oboru osvětlování Krajský úřad, Krajská hygienická stanice Domažlice). Hovoří o osvětlení v interiérech veřejných prostor z pohledu hygienika.

Všichni víte, že zrak dětí se vyvíjí," uvádí svoji přednášku Jana Lepší (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště Plzeň, Česká společnost pro osvětlování, Regionální skupina Plzeň). Hygienické požadavky na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých určuje Vyhláška MZd. č. 410/2005 Sb.

Norma pro školy je platná od roku 1994 (ČSN 73 0580-3 Denní osvětlení budov. Část 3: Denní osvětlení škol). Mimo jiné přesně definuje, jaké povrchy musí být ve školách. 

Ve výukových místnostech musí být podlahové krytiny matné a světlé, pracovní stoly musí mít matný povrch. Při používání tabule musí být dodržena vzdálenost minimálně 2 m od přední hrany prvního stolu žáka před tabulí. 

Při jiném než obvyklém uspořádání lavic (čelem k tabuli) se dbá na to, aby u žáků nedocházelo k jednostrannému zatížení svalových skupin a aby byly dodrženy požadavky na úroveň osvětlení. Pokud učitel preferuje jiné uspořádání lavic než čelem k tabuli, měl by zajistit pravidelné střídání žáků na různých místech.

DSC_0588.JPG

Je to velice záludná záležitost,“ říká Pavel Stupka (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště Plzeň, Česká společnost pro osvětlování, Regionální skupina Plzeň). Objasňuje nejčastější podvodné techniky ve světelně-technických výpočtech. Software pro světelné výpočty je levný a často je dodáván obchodníky zdarma. To já považuji za kámen úrazu. Je to předdefinované,“ varuje Stupka.

Je důležité vědět, že výpočetní metody mají limity. Počítáme přesně, ale s nepřesnými vstupními hodnotami. Navíc světelně-technické výpočty často provádí amatéři.

Jak se správně rozhodnout při výběru odborníka na světelně-technické výpočty?

1. Nezávislý projektant – profesionál. Jedná se o nezávislou osobu, která provede výpočty s ohledem na skutečné potřeby zákazníka. Je jich bohužel velmi málo.

2. Projektant – obchodník. Při výběru osvětlení vám firmy často nabídnou výpočty a měření zdarma, ovšem pouze v rámci svého produktu. Jejich hlavním úkolem je prosadit projekt konkrétního výrobce. Obchodní hledisko zde má absolutní přednost.

3. Charakterní projektant – odborník – obchodník. Čestně prezentuje hodnoty měření a prodej u něj není na prvním místě.

Řešením správného výběru je zajistit nezávislé měření. Tím si necháte ověřit naměřené hodnoty od potencionálního dodavatele.

DSC_0600.JPG

Mezi nejčastější podvody patří:

  • udržovací činitel – číslo, kterým se násobí počáteční osvětlenost, abych se dostal na konečné osvětlení. Číslo 0,8 je hodnota, kterou většina projektantů používá. Je však příliš optimistická. Většina svítidel jí nemůže dosáhnout.

  • činitelé odrazu – zpravidla nereálné a optimistické

  • index oslnění podle UGR (směr pohledu, hodnota)

  • zcela nereálné sliby úspor

  • nesprávná volba osvětlení Em

  • účelová manipulace s technickými daty (svítidla i zdroje)

Buďme ostražití. Čarování ve výpočtech se dělo vždy, ale teď se to děje častěji,“ uzavírá svoji přednášku Pavel Stupka.

Konference dále pokračuje odbornými přednáškami o osvětlování exteriérů ve městě, spánkové hygieně a rušivém světle, osvětlování parkovišť a průmyslových oblastí na území města či obce atd. V diskuzním panelu se bude probírat kompletní barevné spektrum se zaměřením na modrou složku.

DSC_0587.JPG

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP