V pražském Kaiserštejnském paláci se koná konference Candela 2019 – interiér, exteriér a rušivé světlo v obci. Spolupracujícími institucemi jsou Česká společnost pro osvětlování a Institut pro rozvoj měst a obcí. Akci pořádá B.I.D. services. Partnerské weby Komunální ekologie a Průmyslová ekologie jsou mediálními partnery konference.
Po krátkém přivítání se slova ujímá Tomáš Příbek (soudní znalec v oboru osvětlování Krajský úřad, Krajská hygienická stanice Domažlice). Hovoří o osvětlení v interiérech veřejných prostor z pohledu hygienika.
„Všichni víte, že zrak dětí se vyvíjí," uvádí svoji přednášku Jana Lepší (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště Plzeň, Česká společnost pro osvětlování, Regionální skupina Plzeň). Hygienické požadavky na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých určuje Vyhláška MZd. č. 410/2005 Sb.
Norma pro školy je platná od roku 1994 (ČSN 73 0580-3 Denní osvětlení budov. Část 3: Denní osvětlení škol). Mimo jiné přesně definuje, jaké povrchy musí být ve školách.
Ve výukových místnostech musí být podlahové krytiny matné a světlé, pracovní stoly musí mít matný povrch. Při používání tabule musí být dodržena vzdálenost minimálně 2 m od přední hrany prvního stolu žáka před tabulí.
Při jiném než obvyklém uspořádání lavic (čelem k tabuli) se dbá na to, aby u žáků nedocházelo k jednostrannému zatížení svalových skupin a aby byly dodrženy požadavky na úroveň osvětlení. Pokud učitel preferuje jiné uspořádání lavic než čelem k tabuli, měl by zajistit pravidelné střídání žáků na různých místech.
„Je to velice záludná záležitost,“ říká Pavel Stupka (Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště Plzeň, Česká společnost pro osvětlování, Regionální skupina Plzeň). Objasňuje nejčastější podvodné techniky ve světelně-technických výpočtech. Software pro světelné výpočty je levný a často je dodáván obchodníky zdarma. „To já považuji za kámen úrazu. Je to předdefinované,“ varuje Stupka.
Je důležité vědět, že výpočetní metody mají limity. Počítáme přesně, ale s nepřesnými vstupními hodnotami. Navíc světelně-technické výpočty často provádí amatéři.
Jak se správně rozhodnout při výběru odborníka na světelně-technické výpočty?
1. Nezávislý projektant – profesionál. Jedná se o nezávislou osobu, která provede výpočty s ohledem na skutečné potřeby zákazníka. Je jich bohužel velmi málo.
2. Projektant – obchodník. Při výběru osvětlení vám firmy často nabídnou výpočty a měření zdarma, ovšem pouze v rámci svého produktu. Jejich hlavním úkolem je prosadit projekt konkrétního výrobce. Obchodní hledisko zde má absolutní přednost.
3. Charakterní projektant – odborník – obchodník. Čestně prezentuje hodnoty měření a prodej u něj není na prvním místě.
Řešením správného výběru je zajistit nezávislé měření. Tím si necháte ověřit naměřené hodnoty od potencionálního dodavatele.
Mezi nejčastější podvody patří:
udržovací činitel – číslo, kterým se násobí počáteční osvětlenost, abych se dostal na konečné osvětlení. Číslo 0,8 je hodnota, kterou většina projektantů používá. Je však příliš optimistická. Většina svítidel jí nemůže dosáhnout.
činitelé odrazu – zpravidla nereálné a optimistické
index oslnění podle UGR (směr pohledu, hodnota)
zcela nereálné sliby úspor
nesprávná volba osvětlení Em
účelová manipulace s technickými daty (svítidla i zdroje)
„Buďme ostražití. Čarování ve výpočtech se dělo vždy, ale teď se to děje častěji,“ uzavírá svoji přednášku Pavel Stupka.
Konference dále pokračuje odbornými přednáškami o osvětlování exteriérů ve městě, spánkové hygieně a rušivém světle, osvětlování parkovišť a průmyslových oblastí na území města či obce atd. V diskuzním panelu se bude probírat kompletní barevné spektrum se zaměřením na modrou složku.
Komentáře