2/2023

Změna palivového mixu není překážka, ale výzva

| autor: Pavel Mohrmann0

Změna palivového mixu není překážka, ale výzva

O důvodech, výhodách i možných nevýhodách promluvil Jaromír Vorel, jednatel ŠKO-ENERGO, s.r.o.

Jaké jsou důvody, které vedly k rozhodnutí změnit dosavadní fosilní palivo za biomasu a proč?

Důvod, proč dříve nebo později opustit spalování uhlí, je zřejmý a pro všechny stejný. Otázkou je jenom, kdy je ten správný moment. Tady nám ten moment, tedy co nejrychleji, určil náš hlavní zákazník, Škoda Auto a.s. a její strategie „Green Future“. Ta pracuje s horizontem 2025. Nejde jenom o výrobu elektrické energie a tepla, ale tento segment strategie je samozřejmě velmi významný. To nám určilo i časovou osu naší strategie.

Co vše tato změna vyžaduje?

Technologicky a logisticky to znamená vytvoření celého palivového řetězce. Od místa kde biomasa, vzniká, tedy les nebo pole, až do spalovacího zařízení. Naše zařízení, fluidní kotle původně konstruované na černé uhlí, budou muset doznat významných a zásadních změn jak při samotném spalování, tak i v ve vnější a vnitřní dopravě a úpravě paliva.

Ekonomicky je to samozřejmě dopad na celkové energetické náklady. Investice do změny, cena paliva, využití dotačních pobídek atd. Výsledek musí být pro zákazníka přijatelný.

Jaké jsou překážky, které projekt mohou potkat a kdy změna proběhne?

O časovém plánu jsem se již zmínil. Kolem roku 2025. Co je třeba vyřešit bych nenazýval překážkami ale výzvami. Je nutné zajistit dlouhodobé a udržitelné zásobování novým palivem a samozřejmě spolehlivost a přijatelnou cenu energetických produktů, tepla a elektřiny. To je hlavní náplň naší práce teď i v příštích letech. Takže ne překonání překážek, ale splnění základních podmínek budoucí udržitelné výroby.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP