2/2023

Začíná největší kongres environmentálního vzdělávání v Česku

| zdroj: MŽP0

mzp_evvo_kongres_hubackova01 Cropped.jpg
zdroj: mzp.cz

Více než 550 expertů a expertek na environmentální vzdělávání z přibližně padesáti zemí se zapojilo do 11. Světového kongresu environmentálního vzdělávání, který probíhá tento týden v České republice. Ta je tak první středoevropskou zemí, která tento kongres v jeho téměř dvacetileté historii pořádá.

Program kongresu společně připravovali odborníci z českých i zahraničních univerzit, ekocenter a dalších organizací zabývajících se environmentálním vzděláváním. Do přípravy v Česku se zapojilo více než dvacet organizací spolu s dalšími téměř sedmdesáti odborníky z celého světa. Podle Jana Činčery z Katedry environmentálních studií na Masarykově univerzitě příprava trvala téměř tři roky: “Jsem rád, že se akci, navzdory podmínkám, bezesporu nejnáročnějším v celých dějinách kongresu, nakonec podařilo uskutečnit,” dodává Činčera.

„Jsem velmi ráda, že Ministerstvo životního prostředí je aktivní součástí procesu rozvoje environmentálního vzdělávání v České republice a je zároveň partnerem tohoto světového kongresu. Dlouhodobě podporujeme jak praktickou výuku v centrech environmentálního vzdělávání, tvorbu vhodného zázemí pro učení venku a v přírodě u škol a školek, ale také výzkum v oblasti environmentální vzdělávání,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Kongresu se zúčastní vedle ní také předseda Senátu Miloš Vystrčil a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Ve složení účastníků nechybí ani představitelé byznysu a neziskového prostředí. Propojení při přetrvávající pandemické situaci zajistí hybridní forma kongresu, která umožňuje aktivní zapojení i těm účastníkům, kteří nemohli přijet do Prahy.

„Nové – musím zdůraznit že hodně náročné – období bude nepochybně vyžadovat i nové perspektivy porozumění a pojetí environmentálního vzdělávání. Například urgence řešení klimatické změny může vést k potřebě změny či nové interpretace tradičních postupů ve vzdělávání a doplnění nových přístupů a praktik,“ dodává ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Program kongresu tvoří přednášky, panelové diskuze a semináře zaměřené na sdílení zkušeností a hledání nových cest pro teorii i praxi environmentálního vzdělávání.

Důležitou součástí akce je také “Kongres mladých” – Youth Environmental Education Congress. Během něj bude sto padesát žáků a studentů diskutovat o proměnách environmentálního vzdělávání ze své perspektivy. Účastníci obou kongresů se pak v polovině týdne sejdou na společném zasedání.

Druhou polovinu kongresu pak účastníci stráví v českých centrech environmentálního vzdělávání a vybraných přírodních lokalitách, kde si budou společně vyměňovat zkušenosti z praxe a navazovat další mezinárodní spolupráci.

11. Světový kongres environmentálního vzdělávání organizuje Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, agentura AIM Group International a World Environmental Education Congress Network.

Kongres vzniká za podpory a záštity Ministerstva životního prostředí, Karlovy univerzity, hlavního města Prahy, UNESCO, Senátu Parlamentu České republiky a Solar Impulse Foundation. Kongres za podporu vděčí také Kongresovému centru Praha, skupině ČEZ, British Chamber of Commerce Czech Republic a Velvyslanectví Švýcarské konfederace v České republice.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP