2/2023

Výstavbu větrných elektráren v Německu blokují letecké či vojenské regulace a aktivisté

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

Výstavbu větrných elektráren v Německu blokují letecké či vojenské regulace a aktivisté

V nejbližších měsících přitom nelze očekávat žádné výrazné zlepšení, podle průzkumu německých asociací jsou v povolovacím procesu zaseknuté projekty o výkonu přes 10 GW.

S rostoucím počtem větrných elektráren v Německu postupně ubývá prostor pro výstavbu dalších větrných parků, což se projevuje problémy při získávání potřených povolení. Podle průzkumu, ve kterém v minulém čtvrtletí německé FA Wind a asociace BWE oslovily téměř 90 společností, mají větrné elektrárny problémy zejména s leteckými či vojenskými regulacemi a ochránci životního prostředí.

Nejvíce větrných elektráren, více než 1000 turbín o celkovém výkonu 4,8 GW, má problémy získat povolení kvůli jejich plánovanému umístění v blízkosti vysílačů pro řízení letového provozu a obavám z rušení signálu, které by mohly způsobit. Podle BWE by snížení ochranného pásma z 15 na 10 km mohlo odblokovat zhruba polovinu z těchto projektů.

Povolení pro 900 větrných turbín o výkonu 3,6 GW podle průzkumu dále blokují vojenské regulace v podobě pásem pro nízký let helikoptér a radarů pro řízení letového provozu a obranu vzdušného prostoru.

Výstavbě dalších více než 300 turbín o celkovém výkonu 1 GW podle oslovených společností brání různé skupiny. Největší podíl, přibližně 60 %, tvoří ochránci životního prostředí, proti turbínám však protestují i komunity či jednotliví obyvatelé Německa.

Ve snaze zajistit pro výstavbu větrných elektráren co největší podporu od místních obyvatel zatím zřejmě nejdále zašla spolková země Braniborsko, která schválila zákon, na jehož základě bude část ze zisku provozovatelů větrných turbín převáděna na účty obcí v jejich těsné blízkosti.

Letošní rok nepřeje ani aukcím

Zavedení systému aukcí pro rozvoj větrných elektráren mělo Německu přinést pokles nákladů na jejich výstavbu. Po silném roce 2017, kdy ceny výrazně klesly, se situace v loňském roce otočila a soutěžené ceny během několika kol prudce vzrostly a nyní se drží těsně u horní hranice stanovené německým síťovým regulátorem.

Německo hodlá v letošním roce nabídnout k soutěžení ještě 2,3 GW výkonu v celkem 4 aukcích, otázkou však zůstává, zda budou mít developeři při současných problémech s výstavbou zájem. 

Po prvním letošním kole, ve kterém dosáhl objem přihlášených projektů pouze 70 % objemu aukce, přišel v druhém kole ještě vyšší propad – do aukce byly podány nabídky na projekty o výkonu pouhých 295 MW, druhé kolo se tedy nenaplnilo ani z poloviny.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP