2/2024

Vláda dala povinnému zálohování zelenou

| autor: redakce0

388533041_3280475b4d_c
zdroj: flickr.com

Vláda ve čtvrtek 10. října schválila návrh novely zákona o obalech, která zavádí povinné zálohování plastových láhví a nápojových plechovek. Novelu, která rovněž zpoplatňuje reklamní letáky, bude projednávat Parlament.

Pakliže zákon Parlamentem projde, nabyde účinnosti 1. ledna 2025, nicméně zálohový systém by měl být spuštěn o rok později. Zákazníci tak budou platit vratné zálohy za nealkoholické nápoje v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry a alkoholické nápoje do 15 % alkoholu v plastových lahvích. Dále za všechny nealkoholické nápoje v plechovkách o velikosti 0,1 až 1 litr a nápoje s obsahem do 15 % alkoholu v plechovkách. Obaly od mléka a mléčných výrobků se zálohovat nebudou.

Ministerstvo v návrhu počítá s čtyřkorunovou zálohou, přesná výše ale bude určena až vyhláškou. „Do budoucna si ji může operátor zvýšit. Je to proto, že její výše motivuje k vracení,“ uvádí David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí MŽP.

Podle odhadů ministerstva by systémem ročně mělo projít přibližně 2,5 miliardy kusů PET a plechovek. Smyslem zálohování má být zvýšení kvality plastových a kovových materiálů k recyklaci, které nebudou znečištěny jiným odpadem, a snížením litteringu.

Novela zákona o obalech dále zavádí recyklační poplatky na papírové reklamní letáky, které budou platit osoby uvádějící je na trh nebo do oběhu. Obce by tím měly získat finanční prostředky na náklady spojené s recyklací a odvozem kontejnerů, ve kterých propagační materiály končí.

Návrh zákona je značně kontroverzní a vyvolává bouřlivé debaty. V rámci meziresortního připomínkového řízení se k novele sešlo více než 700 připomínek a připravovanou legislativu kritizují zástupci obcí, recyklačních a svozových firem nebo provozovatelé benzínových pump či zástupci malých pivovarů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj