Objem elektřiny spotřebované na veřejných rychlodobíjecích stanicích Skupiny ČEZ loni meziročně vzrostl téměř čtyřnásobně. Nejvytíženější byly stanice v Praze a Brně. Nová infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility.
Síť stanic veřejných rychlodobíjecích stanic Skupiny ČEZ v České republice dodala loni do baterií elektromobilů celkem 487 322 kWh elektřiny. Jde o téměř 4násobný nárůst oproti odběru 128 600 kWh v roce 2016. V lokalitách, které díky parametrům výkonných 50kW stanic umožňují většině elektromobilů dobít 80 % kapacity baterií za cca 20-30 minut, proběhlo celkem 35 902 dobíjecích seancí. Nejvytíženějšími stanicemi se mohou pochlubit pražské lokality Corso Court Karlín (52 171 kWh) a Brumlovka (40 584 kWh), resp. Černovická v Brně (37 868 kWh).
Projekt Elektromobilita ČEZ provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v ČR – vedle aktuálně 41 rychlodobíjecích stanic je řidičům k dispozici i 53 tzv. stanic normálního dobíjení. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html. Včetně klasických dobíjecích stanic odebrali zákazníci Elektromobility ČEZ v loňském roce640 426 kWh elektřiny. Nově pro elektromobilisty nabízí ČEZ také produkt Elektřina pro dobíjení, který snižuje náklady na provoz elektromobilu a garantuje pro zákazníkovu domácnost odběr zelené elektřiny.
Při využívání celé sítě dobíjecích stanic se uživatel před dobíjením identifikuje zákaznickou RFID kartou. Výstavba veřejných stanic rychlého dobíjení je z části financovaná díky prostředkům z dvojice grantů evropského programu CEF (Connecting Europe Facility), v jehož výzvách ČEZ loni a předloni uspěl. Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T.
„V rámci dvou etap projektu ČEZ – „EV Fast Charging Backbone Network Central Europe“ – vznikne do roku 2020 více než 100 rychlodobíjecích stanic. Nad rámec těchto lokalit samozřejmě průběžně stavíme i stanice z vlastních prostředků,“ uvedlTomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.
Společnost ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ souběžně v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony.
Elektromobilita Skupiny ČEZ provozuje rychlodobíjecí stanice dodávané společností ABB Česká republika. K jejich standardní výbavě patří DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS, které umožňují proces nabíjení s výkonem až 50 kW. Dále disponují AC nabíjením se zásuvkou vybavenou standardem Mennekes, který zvládne nabíjení s výkonem až do 22 kW.
V České republice je v současnosti registrováno více než 1500 elektromobilů. Jen loni se nově registrovalo 400 vozů na elektrický pohon. Za letošní leden přibylo dalších 25 elektromobilů. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta stávají běžnou součástí zejména městského provozu.
Postupný pád největších bariér (omezená nabídka elektromobilů, jejich vysoká cena, malá hustota dobíjecí infrastruktury a malá zákaznická zkušenost) a v kombinaci s podpůrnými opatřeními (bezplatný vjezd do center měst, parkovacích zón, jízda v pruzích pro MHD, atd.) by měl znamenat rychlé dosažení podílu 20 % na celkovém prodeji osobních vozidel a lehkých užitkových vozů v ČR.
Komentáře