2/2023

Vědci přišli na způsob, jak extrahovat fosfor z odpadních vod

| autor: Martina Jandusova0

19278537446_46fb4c6ed6_c
zdroj: unsplash.com

Na první pohled by se mohlo zdát, že čistírenské kaly nemají významnou hodnotu. Kanadští výzkumníci to ale vidí jinak.

Vědci z Univerzity v Britské Kolumbii v nové studii představili způsob, jak extrahovat a recyklovat hodnotné suroviny z čistírenského kalu. Vyvinuli nákladově efektivní metodu, která je založena na kombinaci vody, tepla a a separační fáze.

Cenná surovina

Fosfor je přírodní minerál, který je nesmírně důležitý pro všechny organismy. Po světě je ale fosforu nedostatek, protože roste jeho spotřeba a tím i cena. Zásoby fosfátových hornin se nachází pouze v několika zemích, jako je Maroko a Západní Sahara. Mnoho zemí se tak musí spoléhat na jeho dovoz. V Evropě byl zařazen na listinu nejvíce ohrožených nerostných surovin. Přitom se s ním mnohdy velmi plýtvá. „Nerovnoměrné rozložení fosfátové horniny vytvořilo politické a ekonomické nebezpečí,“ říká Huan Liu, doktorand na univerzitě a hlavní autor nové studie.

Fosfor má mnoho průmyslových využití. Je nezbytný pro zabezpečení potravin, jelikož se jeho sloučeniny používají ve velkém množství jako průmyslová hnojiva. Vrásky na čele přidělává především vodohospodářům, jelikož se velké množství fosforu dostává do řek z městských odpadních vod a splachů z uměle hnojených polí.

Na druhou stranu vypouštění fosforu z odpadních zdrojů, jako jsou odpadní vody, je hlavním přispěvatelem k eutrofizaci vod, což způsobuje vážné environmentální problémy, včetně škodlivých řas a mrtvých zón v jezerech," říká Liu.

Sekundární zdroj

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP