2/2023

UK navrhlo vlastní systém pro obchodování s emisemi. Jak to ovlivní cenu evropských povolenek?

| autor: Martina Jandusova0

breakdown-2941902_640.jpg
zdroj: Pixabay

Jakmile skončí přechodné období Brexitu, opustí Británie na konci roku evropský systém pro obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Ten v Anglii nahradí novým emisním systémem (ETS), jehož návrh země před nedávnem předložila.

Ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii v tiskové zprávě na začátku června zveřejnilo návrh britského systému ETS (UK ETS). Systémy pro obchodování s emisemi fungují tak, že stanovují strop pro celkové množství skleníkových plynů, které mohou být emitovány z určitých odvětví, přičemž tento limit se časem snižuje, takže celkové emise klesají.

Na konci každého roku musí společnosti podléhající EU ETS odevzdat takové množství povolenek, aby pokryly všechny své emise CO2. Pokud by se tak nestalo, hrozí společnostem uložení pokuty až 100 liber za povolenku,“ uvedlo britské ministerstvo.

V současné době je do systému EU ETS zahrnuta přibližně jedna třetina emisí z Velké Británii a téměř 1 000 britských továren a závodů. Ty budou podle prohlášení i nadále podléhat systému Spojeného království.

Britská vláda oznámila, že je otevřená úvahám o propojení mezi UK ETS a EU ETS, pakliže "to bude vyhovovat zájmům obou stran“. K tomu dodala, že propojení systému je v současné chvíli předmětem probíhajících obchodních jednání mezi Spojeným královstvím a EU.

Spojené království vyjádřilo své naděje k budoucímu propojení vlastního systému ETS s evropským, k čemuž dojde ve chvíli, kdy bude britský systém zaveden a bude fungovat. Předpokladem pro propojení je, že oba systémy budou mít stejná pravidla a že budou respektovat jednotky ostatních, které jsou způsobilé pro splnění požadavků. Plánovaná pravidla systému UK ETS vypadají velmi podobně jako pravidla systému EU ETS, v některých aspektech jsou dokonce přísnější,“ komentuje dohodu o propojení Patrik Petrášek z Vertis Environmental Finance a pokračuje:

Způsobilost jednotek zatím není k dispozici, protože Spojené království dalo jasně najevo, že nepřijímá evropské povolenky k provedení. Což by se mohlo vyřešit v budoucnu. Pakliže si vezmeme jako příklad propojení EU ETS se švýcarským systémem, k spojení v dohledné době nedojde, protože u těchto dvou systémů bude něco takového trvat déle než deset let.“

Ministerstvo také oznámilo, že v britském systému ETS, který nutí znečišťovatele snižovat emise skleníkových plynů, jsou zahrnuty plány na snížení současného emisního limitu o 5%. "Jde dále než současný systém EU ETS," dodalo ministerstvo v tiskové zprávě. Spojené království má v plánu dosáhnout do roku 2050 nulových emisí uhlíku. Je však otázkou, jaký dopad bude mít situace na cenu evropských povolenek.

Dlouhodobé plány jsou pozitivní, ale krátkodobé účinky na cenu evropských povolenek lze považovat za spíše negativní. Na konci roku 2020, a v prvním čtvrtletí roku 2021, by britská zařízení disponující přebytkem povolenek mohla odlehčit své jednotky (zejména odúčtování veřejných služeb), což povede ke tlaku na cenu evropských povolenek.

Z politického hlediska může dojít k tomu, že ambice dosáhnout vyššího cíle snižování emisí v EU ztratí významného zastánce. Spojené království je zemí s právně závazným cílem v oblasti klimatické neutrality do roku 2050 (žádná jiná země ho nemá, EU ho právě chce uvést v platnost). Vyšší evropský cíl snižování emisí by měl pozitivní dopad na cenu evropských povolenek. Pokud ambice nedostanou žádnou podporu, cena uhlíku může zůstat nízká,“ vysvětluje Petrášek.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP