1/2024

Tuny vlhčených ubrousků zahlcují kanalizaci

| autor: ČEVAK0

Tuny vlhčených ubrousků zahlcují kanalizaci

Nejrůznější typy vlhčených ubrousků určených pro osobní hygienu, nebo snadný úklid, přestože si mnozí myslí opak, se ve vodě nerozpustí. Na rozdíl od toaletního papíru jsou totiž vyráběny z netkané celulózy s dlouhými vlákny, částečně i z plastů.

Proto se i vlhčených ubrousků týká Směrnice o zákazu jednorázových plastů, kterou 21. května schválila Rada Evropské komise. Jejím cílem je ochránit životní prostředí před jednorázovými plasty, které tvoří vice než 80 procent mořského odpadu. Ten se kvůli pomalému rozkladu hromadí, a tím přímo ohrožuje řadu živočichů, jako jsou mořské želvy, tuleni, velryby, ptáci, ale také ryby či korýši.

Členské státy mají do roku 2021 zakázat uvádění jednorázových plastových výrobků na trh. Úplný zákaz se týká vatových tyčinek, plastových příborů, talířů, brček, nápojových míchátek a tyček k uchycení balónků. 

Dále jsou povinny zavést opatření k významnému snížení spotřeby plastových nádob na potraviny, nápojových kelímků, tabákových výrobků s filtry, již zmiňovaných vlhčených ubrousků či lehkých plastových nákupních tašek.

Výrobky, na něž se směrnice vztahuje, nebyly vybrány nijak nahodile. Patří mezi desítku předmětů tvořících největší část odpadu na evropských plážích (cca 86%) a asi polovinu mořského odpadu.

Na to, že vlhčené ubrousky, vatové tyčinky a další látky nepatří do kanalizace, a také na jejich obtížnou likvidaci, upozorňuje již pátým rokem také projekt DOODPADU aneb Co do kanalizace nepatří, do kterého je zapojena i společnost ČEVAK a.s.

https://www.youtube.com/watch?v=JvOmdVCo7

Toaleta není odpadkový koš! I to je jedno z klíčových témat, kterým se program DOODPADU zabývá. Tím, že něco vyhodíme nebo vylijeme do záchodu či dřezu, totiž problém nemizí, ale začíná. Více na na www.doodpadu.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP