2/2023

Tchajwanská vláda dodrží i přes opačný názor občanů odklon od jaderné energie

| autor: oEnergetice.cz - Martin Knápek0

Tchajwanská vláda dodrží i přes opačný názor občanů odklon od jaderné energie

Vláda bude v plánu pokračovat i přes to, že se občané v nedávném referendu vyslovili ve prospěch jejího dalšího využívání. Prohlásil to to ve čtvrtek tchajwanský ministr hospodářství.

Součástí politiky tchajwanské Demokratické progresivní strany (DPP), která v roce 2016 zvítězila v prezidentských i parlamentních volbách, je záměr do roku 2025 vytvořit ze státu „zemi bez jádra“.

V souladu s tímto záměrem mělo být všech 6 tehdy provozovaných reaktorů po vypršení jejich 40leté provozní licence odstaveno. Krátce po vstoupení do úřadu vláda DPP schválila novelu zákona o elektroenergetice, a svou politiku tak prosadila.

Proti vládnímu plánu se ale zformoval značný odpor a po zemi začala kolovat petice proti ústupu od jádra. Toto úsilí nakonec vyvrcholilo 24. listopadu 2018, kdy v referendu o zachování či zrušení zmíněné novely překvapivě zvítězili zastánci jaderné energie v poměru 59 ku 41 %.

Ministerstvo hospodářství později prohlásilo, že novela byla oficiálně zrušena a vyňata ze zákonu o elektroenergetice. Pro zrušení hlasovalo přes 5,8 milionu voličů.

K prodloužení licencí stávajících elektráren ani k dokončení rozestavěných nejspíše nedojde

Na včerejší tiskové konferenci ministr hospodářství Shen Jong-chin prohlásil, že na Tchaiwanu nebude docházet k restartům ani k rozšiřování jaderných elektráren kvůli subjektivním a objektivním okolnostem a také kvůli silnému veřejnému odporu.

Podle Shen Jong-china lhůta pro podání žádosti o prodloužení licencí pro JE Kuosheng a Maanshan již uplynula, a proti prodloužení provozu obou elektráren se staví obyvatelé i místní samosprávy.

V zemi jsou v současnosti provozovány 4 jaderné reaktory. Dva varné reaktory v JE Kuosheng a dva tlakovodní v JE Maanshan. Dohromady reaktory pokrývají 15 % spotřeby elektřiny na ostrově.

Blok číslo 1 JE Chinshan, která je nejstarší Tchajwanskou jadernou elektrárnou, byl odstaven 5. prosince a bude vyřazen z provozu. Ačkoliv 2. blok má provozní licenci až do letošního července, odstaven byl také.

V roce 1999 sice začala výstavba dalších dvou reaktorů v lokalitě Lungmen, projekt se ale od začátku potýkal s politickými, legislativními a regulatorními zpožděními. Dokončený blok číslo 1 byl v červenci 2015 zakonzervován, o rok dřív byla pozastavena výstavba bloku 2.

Ve svém prohlášení ministr hospodářství rovněž uvedl, že požadavek na snížení produkce uhelných elektráren o 1 % ročně, který vzešel ze stejného referenda, je splnitelný.

Shen Jong-chin taktéž potvrdil, že v současnosti nejsou žádné plány na výstavbu nové uhelné elektrárny. Podle ministra ale bude Tchajwan od roku 2021 vlivem rostoucí poptávky po elektřině pravděpodobně trpět nedostatky energie.

Dokončení elektrárny by bylo problematické

V pátečním tiskovém prohlášení státní energetická společnost Taiwan Power možnost dokončení projektu JE Lungmen vyloučila. Dokončení projektu a jeho uvedení do komerčního provozu by trvalo minimálně šest až sedm let.

Problémem by podle společnosti například bylo to, že dodavatel elektrárny, americká společnost General Electric, ukončila výrobu mnohých součástek používaných při výstavbě dvou reaktorů ABWR.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP