2/2023

Švýcarsko postavilo podzemní přečerpávací elektrárnu

| autor: Klára Čeperová| zdroj: oenergetice.cz0

Lac_Emosson_Picswiss
zdroj: wikimedia.org

Švýcarsko dokončilo svou novou podzemní přečerpávací vodní elektrárnu Nant de Drance. Elektrárna je jednou z nejvýkonnějších elektráren svého typu v Evropě. Přepnutí z režimu plného čerpání na plnou výrobu elektřiny zvládá za méně než pět minut.

Švýcarsko ve svém energetickém mixu navyšuje podíl elektřiny vyrobené z vody. V kantonu Valais postavilo za 2,2 miliardy švýcarských franků (55,3 miliardy korun) podzemní přečerpávací vodní elektrárnu Nant de Drance. Právě díky schopnosti čerpat vodu funguje také jako obří úložiště energie.

„Množství energie, které lze v tomto zařízení skutečně uložit, je prostě gigantické, asi 20 gigawatthodin. To znamená, že s plnou nádrží ve Vieux Emosson lze současně dobít 400 000 baterií elektromobilů," řekl agentuře Reuters ředitel Alain Sauthier při prohlídce elektrárny tento týden.

Šest turbín umístěných v jeskyni 600 metrů pod zemí mezi nádržemi Emosson a Vieux Emosson disponuje celkem instalovaným výkonem 900 MW. Jedná se tedy o jednu z nejvýkonnějších přečerpávacích vodních elektráren v Evropě. V porovnání s přečerpávací vodní elektrárnou Dlouhé stráně, kterou provozuje ČEZ, je výkon švýcarské elektrárny asi o 250 MW vyšší.

Ze spotřeby k výrobě pod pět minut

V době špičkové spotřeby vyrábí Nant de Drance elektřinu z vodní energie. Když však například podíl výroby  obnovitelných zdrojů energie, jako jsou větrné a solární elektrárny, roste, elektrárna přebytečnou elektřinu ukládá přečerpáváním vody do vyšší nádrže Vieux Emosson.

„Přitom dochází ke ztrátám jako při každém skladování, ale výtěžnost je velmi dobrá. V celém cyklu máme účinnost kolem 80 %," objasnil Sauthier.

Přepnutí z režimu plného čerpání na plnou výrobu elektřiny trvá méně než pět minut. Objem vody, který prochází jejími turbínami, odpovídá při 360 metrech krychlových za sekundu letnímu průtoku řeky Rhôny Ženevou.

Více dodávek a vyšší stabilita

Obvykle elektrárna čerpá vodu do zásobníků odpoledne, v noci a o víkendech. Elektřinu potom vyrábí ráno a večer, kdy jsou ceny vyšší.

„Řekl bych, že je to důležité nejen pro Švýcarsko, ale i na evropské úrovni, protože to přispěje ke stabilitě sítě v Evropě a k bezpečnosti dodávek v Evropě," uvedl ředitel elektrárny.

S provozem vodních elektráren mají Švýcaři bohaté zkušenosti. Zhruba 60 % elektřiny totiž generují právě z vody. Následuje jádro s necelými 34 %, malý podíl pak mají i klasické tepelné elektrárny.  Ačkoliv je elektrárna již provozuschopná, společnost Nant de Drance SA a její akcionáři Alpiq, SFR , IWB a FMV ji slavnostně otevřou v září.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP