2/2023

Střílí se Polsko do vlastní nohy? Novela zákona o větrných elektrárnách čelí kritice

| autor: Martina Jandusova0

windmill-g01a95390c_640
zdroj: pixabay

Polský parlament pracuje na změně kontroverzního zákona o větrných elektrárnách, který již několik let blokuje rozvoj pevninských větrných elektráren v Polsku. Podle odborníků ale novelizace zákona problém neřeší.

Kritizovaná změna zákona

Od roku 2016 v Polsku platí zákon „10H“, který říká, že vzdálenost větrné elektrárny od lidského obydlí musí být alespoň 10násobkem výšky větrné turbíny (čili nejvyššího bodu, kterého dosáhne lopatka elektrárny). Instalovat novou větrnou turbínu je tak možné pouze ve vzdálenosti 1 500 až 2 000 metrů od nejbližší obytné budovy.

Tímto předpisem se znemožnila výstavba nových elektráren až na 99 % polského území. V zemi se kvůli tomu téměř zastavil rozvoj těchto obnovitelných zdrojů elektřiny a již delší dobu se mluví o změně zákona. Stávající pravidlo by se mělo uvolnit díky připravované novele, ke které Polsko zřejmě dotlačila Evropské unie. Země musí pravidlo zrušit jinak jí hrozí, že přijde o 45 miliard eur z evropských fondů, které mají nastartovat ekonomiku po Covidu.

Polští zákonodárci původně plánovali, že zmocní obecní úřady, aby v místních územních plánech povolily kratší vzdálenosti, pokud bude zachována minimální délka 500 m. Pozměňovacím návrhem poslance Marka Suskiho, ze strany Právo a spravedlnost (PiS), se ale vzdálenost prodloužila z 500 m na 700 m.

Ten uvedl, že 700 m je průměrnou požadovanou vzdáleností i v jiných evropských zemích, a jedná se o kompromis pro občany, kteří považují 500 m za příliš blízko. Podle odborníků ale taková změna výrazně omezí investiční příležitosti do obnovitelných zdrojů v Polsku a dokonce ohrozí energetickou bezpečnost.

Vzhledem k energetické krizi nepochopitelné

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP