2/2023

Stavební a demoliční odpad: Existuje recyklace a pak „recyklace“

| autor: Pavel Mohrmann0

building-rubble-2816007_640.jpg
zdroj: Pixabay

Veškerý materiálově využitelný odpad má různé stupně kvality využitelnosti. Nejinak je to u stavebního a demoličního odpadu (SDO).

Zatím co si většina obyčejných lidí představují recyklaci tak, že z odpadu vznikne znovu výrobek, zasvěcený ví, že recyklovat se dá různě. Nejsnadněji lze recyklovat tak, že se SDO využije jako zásyp nějaké člověkem vytvořené jámy. Objem takto využitého odpadu je obrovský, náklady nulové.

Lidé ze společnosti Erc-Tech se snaží již desítky let o velmi sofistikované využití SDO. Vyrábí z něj výrobky. Především betonové. Potenciál je obrovský, ale zatím není využívání této nové technologie takový, jaký by si zasloužil.

Vývoj materiálů je jedna věc, jeho uvedení do praxe druhá. Věci trvají dlouho

V případě betonu se 100% náhradou přírodního kameniva recyklátem se primárně jedná o dobu, která je nutná k ověření jeho užitných vlastností, kdy některé zkoušky mohou být vyhodnoceny po více než 90 dnech od výroby. Toto ověření je ve většině případů nutné absolvovat dvakrát, poprvé při prokazování funkčnosti technologie ERC-TECH v laboratorních podmínkách zákazníků, podruhé při certifikaci výrobního zařízení (betonárny), na kterém bude beton vyráběn ve větším množství.

Dalším parametrem je technická legislativa, která v současném stavu není připravena pro výrobu betonu se 100% obsahem recyklovaného kameniva a předmětné betony je nutné uvádět na trh pomocí Stavebně technického osvědčení a vlastní podnikové normy, což omezuje jejich využití zejména ve veřejných zakázkách. Již však probíhá revize normy ČSN P 73 2404, která vyřeší výše uvedená omezení a beton bude možné uvést na trh tak jako beton z přírodního kameniva.

Ekonomicky výhodné

Řešení společnosti ERC-TECH je environmentálně i ekonomicky výhodnější než výroba standardního betonu. Inovativní produkty si však musí získat důvěru trhu a zákazníků, což je nutné prokázat testy užitných vlastností betonu s obsahem recyklovaného kameniva.

Budoucnost lze předpovědět celkem jasně, produkce betonu se každoročně zvyšuje, zdroje přírodního kameniva se tenčí, nové lomy a dobývací prostory otvírány nejsou, takže tlak v budoucnu na využití recyklovaných zdrojů se bude postupně zvyšovat.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP