2/2023

Španělská vláda zvažuje opatření pro snížení cen elektrické energie pro odběratele

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

madrid-5010803_640.jpg
zdroj: pixabay

Ceny elektrické energie v posledních měsících značně vzrostly napříč celou Evropou, přičemž aktuálně je zejména na jihu kontinentu tlačí nahoru i letní počasí a s ním spojená vyšší poptávka po elektřině kvůli klimatizování. Španělská vláda na začátku týdne podle agentury Reuters oznámila, že zkoumá možná opatření pro ochranu odběratelů před prudkým růstem účtů za spotřebovanou elektřinu.

Po loňském roce zasaženém koronavirovou pandemií, kdy se ceny nejen energetických komodit zásadně propadly, je situace na energetických trzích v letošním roce diametrálně odlišná. Chladný a protáhlý konec minulé zimy si vynutil zhruba měsíční zpoždění začátku sezóny vtláčení plynu do podzemních zásobníků, které jsou na západě Evropy aktuálně pod úrovní roku 2018, která byla již tehdy velmi nízká po extrémních mrazech na začátku daného roku.

Prudký nárůst cen zemního plynu je jedním z hlavních faktorů, které v posledních měsících stály za růstem cen elektrické energie napříč Evropou na nejvyšší hodnoty od roku 2008. Dalšími z důležitých tahounů bylo zotavení cen emisních povolenek, které v posledních týdnech atakovaly historické rekordy, a rovněž vysoké ceny uhlí, jehož konkurenceschopnost vůči plynu od začátku roku značně stoupla i přes výrazný růst cen této komodity.

Růst forwardových, ale i spotových velkoobchodních cen elektřiny dříve či později pocítí na svých účtech i odběratelé. Španělská vláda nicméně podle tamního ministra pro ochranu spotřebitelů Alberta Garzona zvažuje další kroky, jak růst cen elektřiny zmírnit.

„Zkoumáme strukturální opatření, která by zajistila dostupné ceny elektrické energie ve středně a dlouhodobém horizontu a mimořádná opatření, aby se s touto situací mohly vyrovnat všechny rodiny v této zemi,“ sdělil médiím ministr Alberto Garzon s tím, že opatření mají být zaměřená na rodiny a malé podnikatele.

Španělská vláda již v minulém měsíci podle agentury Reuters schválila snížení DPH na elektřinu z 21 % na 10 %, pokud průměrná měsíční velkoobchodní cena elektřiny překročí 45 EUR/MWh. Stejně tak pro letošní třetí kvartál zrušila 7% daň z výroby elektřiny.

Cenová regulace se objevuje i na jiných evropských trzích

Španělsko není jedinou zemí, která v návaznosti na volatilní situaci na energetických trzích přistoupila k opatřením pro omezení růstu účtů za elektřinu.

Například Německo v loňském roce zastropovalo výši poplatku na podporu obnovitelných zdrojů, protože kvůli poklesu spotřeby elektřiny a velkoobchodních cen v loňském roce hrozil prudký růst poplatku s ohledem na vysoký deficit účtu na podporu OZE. Chybějící prostředky má pokrýt injekce ze státního rozpočtu ve výši 10,8 miliard eur.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP