2/2023

Snad dřív než Eritrea, Libye nebo Kongo

| autor: Tisková zpráva Komora OZE0

Snad dřív než Eritrea, Libye nebo Kongo

Obce, domácnosti i farmáři a podnikatelé mohou vyrábět čistou a stále levnější energii ze slunce, větru, vody, biomasy či bioplynu a hlubokých geotermálních vrtů nebo tepelných čerpadel. 

 Poslanecká sněmovna dnes večer (úterý) schválila v 1. čtení ratifikaci Pařížské smlouvy. Česko se tak přiblížilo šanci stát se 154. zemí ze 195, které smlouvu ratifikovaly. [1] Ke snižování emisí zásadně přispějí obnovitelné zdroje. Smlouvu teď ve zrychleném režimu projednají výbory a čeká ji druhé, závěrečné čtení.

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl: “Jsem rád, že sněmovna začala ratifikovat pařížskou smlouvu a že, ač skoro poslední v Unii,  v tom budeme snad rychlejší než Eritrea, Libye nebo Demokratická republika Kongo. V Bruselu se už chystá soubor nástrojů pod názvem Zimní energetický balíček, který přinese spotřebitelům čistou, levnější energii.

Končící česká vláda udělala spoustu dobrého: zabránila Tykačovým těžařům zbourat Horní Jiřetín kvůli uhlí nebo zlehčila domácnostem i firmám podmínky, aby si mohly na střechu nainstalovat fotovoltaické panely. Bohužel ale nestihla obnovit podporu pro nejlevnější zdroj elektřiny - vítr, nebo usnadnit domácnostem pořizovat si tepelná čerpadla.

To tedy čeká vládu příští. Koncem příští dekády už může v zásuvkách s přehledem kolovat víc než dvojnásobek čisté elektřiny než dnes.”

Prameny:

[1] Přehled států, které podepsaly a které už i ratifikovaly viz web OSN k Pařížské smlouvě, dostupné online

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP