2/2023

Seriál o plastech VII.: Suroviny pro výrobu monomerů

| autor: František Vörös, konzultant ORLEN UNICRE Litvínov0

chemistry-2938901_640.jpg
zdroj: pixabay

Nejstarší plasty byly vyráběny z přírodních materiálů. V současnosti se podílí tento zdroj cca 4 % na celkové výrobě plastů.

Během druhé světové války byl omezen přístup k dodávkám přírodního kaučuku, potřebného pro výrobu pneumatik. Ruský vědec Lebeděv rozpracoval průmyslovou výrobu bio-butadienu z kvasného etylalkoholu. Z takto vyrobeného butadienu byl vyráběn syntetický polybutadienový kaučuk jako náhrada přírodního při výrobě pneumatik.

Lebeděvova technologie byla aplikována při výstavbě závodu na syntetický kaučuk v roce 1963 v Kaučuku Kralupy – více v publikaci VŠCHT Praha devítičlenného kolektivu s názvem KAUČUK, PLASTY A ROPA, která je v tisku. V té době nebyla v Československu v provozu žádná pyrolyzní jednotka s vedlejším produktem C4 frakce – více v publikaci pětičlenného kolektivu v publikaci 20. STOLETÍ BENZINU, vydané v roce 2005.

Po najetí takovýchto jednotek ve Slovnaftu Bratislava a v Chemických závodech Záluží byla jednotka v Kralupech nahrazena v roce 1968 novou extrakční jednotkou butadienu pomocí měďných solí. Ta byla nahrazena v roce 1978 licenční jednotkou extrakční destilace C4 frakce dle technologie Nippon-Zeon. V rámci poslední inovace z roku 2007 byla jednotka z roku 1978 nahrazena modernější jednotkou dle japonské licence fy. Japan Synthetic Rubber.

V posledním období se objevilo několik zpráv o návratu butadienu z přírodního etylalkoholu. Americký výrobce syntetického kaučuku Trinseo v dubnu oznámil, že vyvíjí spolu s ruskou společností ETB Catalytic Technologies technologii výroby bio-butadienu z etanolu pomocí polyfunkčního katalyzátoru. Poloprovozní závod je v chodu v Rusku, pro vybudování závodu v Evropě se dokončuje studie. Trinseo spolupracuje s BASF na výrobě bio-styrenu a začala dodávat syntetický kaučuk s certifikátem ISCC, který potvrzuje udržitelnost a snížené emise CO2.

Koncem května oznámila japonská společnost Yokohama Rubber, že ve spolupráci s RIKEN Centrem a společností ZEON vyvíjejí výrobu bio-butadienu z biomasy procesem fermentace v přítomnosti speciálních enzymů. Následně vyrobený polybutadienový kaučuk vykazoval nižší emise CO2.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP