2/2023

S plynovými kotli se počítá i po roce 2029

| zdroj: Český plynárenský svaz0

48245866282_9a5066ba64_c
zdroj: flickr.com

Český plynárenský svaz uvádí na pravou míru nepřesné informace k údajnému zákazu plynových kotlů od roku 2029, které se v poslední době objevily v některých médiích. Nejsou pravdivé.

Vybrané oborové servery a stránky některých zájmových skupin před krátkou dobou uvedly, že od roku 2029 nebude možné koupit plynový kotel ani provozovat ten stávající. Josef Kotrba, ředitel Českého plynárenského svazu upozorňuje, že se jedná o výraznou dezinterpretaci jednoho z návrhů Evropské komise a žádný zákaz plynových kotlů se na rok 2029 nechystá.

S topením na plyn se počítá i po roce 2029

„Předmětem záměru Evropské komise není ani zákaz plynových kotlů, ani zákaz vytápění budov zemním plynem. Návrh EK se zaměřuje na účinnost nových plynových kotlů uváděných na trh po roce 2029. Podle něj by se měla účinnost těchto zařízení oproti současným kondenzačním kotlům zvýšit. O podmínkách, jak toho docílit, se bude ještě diskutovat, návrh zatím nebyl schválen,“ říká Josef Kotrba.

Nepřesné informace, které se objevily v médiích, se týkají záměru Evropské komise z loňského roku v podobě návrhu Nařízení komise (EU) 813/2013. Jeho předmětem je revize energetické účinnosti plynových kotlů v rámci tzv. ekodesignu a týká se pouze nových zařízení vyrobených po roce 2029. Ty by měly splňovat ještě vyšší požadavky na účinnost ve srovnání s dosavadními kondenzačními kotli.

Plynový kotel: dostupná náhrada za pevná paliva

Evropská komise navíc další projednávání tohoto návrhu na podzim minulého roku odložila, protože původní parametry neměly potřebnou podporu ze strany členských států EU. „Zákaz, který začne skutečně platit už v letošním roce, se týká kotlů 1. a 2. emisní třídy na tuhá paliva. Přechod na spolehlivý a bezpečný plynový kotel je pro domácnosti, které za staré kotle hledají náhradu, finančně i technicky dobře dostupným řešením,“ doplňuje Josef Kotrba.

Budoucnost zajistí obnovitelné plyny

V podmínkách České republiky sehraje zemní plyn klíčovou roli v procesu dekarbonizace zejména v souvislosti s odklonem naší země od uhlí. Díky svým vlastnostem má plyn v české energetice nenahraditelné místo. Tento postoj dává ČR jasně najevo ve svých strategických dokumentech, které s využíváním plynu ve vytápění počítají i po roce 2029.

S využitím plynu pro vytápění počítá také přepracovaná směrnice o energetické náročnosti budov (tzv. EPBD4). Ta status bezemisní budovy jako budoucího standardu nových budov po roce 2030 přiznává i stavbám napojeným na sítě dodávající nízkoemisní a obnovitelné plyny.

Plynárenství si narýsovalo svou zelenou budoucnost v podobě obnovitelných plynů jako biometan a vodík. Biometan už v české plynárenské soustavě proudí a jeho podíl v síti se dál zvyšuje. Na vodík se plynaři připravují, už teď ale zvládnou odběrná plynová zařízení i plynárenská soustava 20% příměs vodíku k zemnímu plynu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP