Projekt má za cíl umožnit výrobu speciálních chemických látek z CO2 a vody pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů a speciálních bakterií. Ve výstavbě je v současnosti testovací zařízení u německého města Marl.
Začátek projektu Rheticus II společnosti společně oznámily ve čtvrtek. Cílem tohoto výzkumného projektu je vývoj účinného a výkonného testovacího zařízení, které bude využívat oxid uhličitý, vodu, elektřinu vyráběnou obnovitelnými zdroji a bakterie pro výrobu speciálních chemických látek.
V předešlé fázi projektu Rheticus I obě společnosti dva roky spolupracovaly na vývoji technicky proveditelné technologie pro umožnění umělé fotosyntézy pomocí bioreaktoru a elektrolyzéru.
Společnosti v tomto projektu kombinují dva typy dříve samostatných technologií v jednom zařízení. Projekt má dle plánu fungovat do roku 2021, na výzkum společnosti obdrží také státní podporu od Spolkového ministerstva školství a výzkumu ve výši 3,5 milionu EUR.
„Inovativní technologie použitá pro Rheticus má potenciál přispět k úspěšné německé transformaci energetiky. V budoucnosti by tato platforma mohla být instalována u jakéhokoli zdroje CO2, například u elektráren, nebo bioplynových stanic. Dostupný oxid uhličitý používáme jako surovinu pro výrobu vysoce hodnotných chemikálií pomocí umělé fotosyntézy.“ – Thomas Haas, odpovědný pracovník za projekt Rheticus ve společnosti Evonik
Testovací zařízení má začít s provozem na začátku příštího roku
Zařízení, které je momentálně ve výstavbě, se má skládat z elektrolyzéru a bioreaktoru. S pomocí elektřiny je voda a oxid uhličitý v elektrolyzéru přeměněn na oxid uhelnatý a vodík. Vytvořený oxid uhelnatý je pak v bioreaktoru bakteriemi zpracován na složitější chemické látky. V testovacím zařízení se má konkrétně jednat o butanol a hexanol, představitelná je ale výroba i jiných látek.
„Umožňujeme ukládání obnovitelné energie díky výrobě užitečných látek, jako například speciální chemikálie či paliva. Zároveň připíváme ke stabilitě rozvodné sítě, neboť výroba je tak flexibilní, že může odpovídat na kolísání dodávek energie“ – Karl-Josef Kuhn, vedoucí výzkumu Power2X ve společnosti Siemens.
Zdroj: oenergetice.cz
Zdroj úvodního obrázku: Siemens
Komentáře