2/2023

Rámcovou směrnici o odpadech čeká revize, zaměří se na potravinové a textilní odpady

| autor: Martina Jandusova0

charlesdeluvio-BAbXlv7AxzM-unsplash
zdroj: unsplash.com

Komise v revizi navrhuje, aby výrobci textilu a obuvi podléhali systému rozšířené odpovědnosti. Dále se množství potravinových odpadů má do roku 2030 snížit o 10 % v rámci zpracování a výroby a o 30 % společně v obchodu a spotřebě.

Je to neudržitelné

Dle údajů Komise je v rámci Evropské unie každý rok vyprodukováno 12,6 milionu tun textilního odpadu. 5,2 milionu tun z tohoto množství představují jen oděvy a obuv, což odpovídá produkci 12 kg odpadu na osobu ročně.

Nakládání s těmito odpady není na moc dobré úrovni, jelikož většina z nich je stále ukládána na skládku, v lepším případě spálena. Pouhých 22 % textilního odpadu je v současné době sbíráno odděleně za účelem opětovného použití nebo recyklace.

„Způsob, jakým vyrábíme a konzumujeme oblečení, je velmi neudržitelný," uvádí Frans Timmermans, výkonný místopředseda pro Zelenou dohodu pro Evropu, a dodává: „Spotřebovává nadměrné množství vody a energie, poškozuje přírodu a způsobuje emise skleníkových plynů po celém světě. Proto budeme od výrobců vyžadovat, aby převzali větší odpovědnost za vytvořený textilní odpad."

V minulém týdnu proto Evropská komise zveřejnila nový balíček legislativních návrhů i s revizí rámcové směrnice o odpadech, která se s textilní odpady vypořádává. Dále řeší také potravinové odpady.

Odpovědnost za celý životní cyklus

V revidované směrnici se objevují nová pravidla pro textilní odpad, která mají podpořit udržitelné nakládání s tímto odpadem v celé Evropě. Výrobci by tak nově měli mít odpovědnost za celý životní cyklus textilních výrobků.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP