2/2023

PVK kontrolují vodovodní síť pomocí satelitu

| zdroj: PVK0

230757.jpg
zdroj: pvk.cz

Pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.

„Máme za sebou pilotní projekt, který předčil naše očekávání. Snímkovali jsme území od Nového Města až po Pankrác, což představovalo zhruba pět set kilometrů vodovodní sítě. Systém označil 45 oblastí s potencionálním únikem pitné vody. Průzkumem označených oblastí bylo nalezeno 26 skrytých úniků vody,“ uvedl generální ředitel společnosti Petr Mrkos.

PVK pracují s technologii vyvinutou izraelskou firmou Utilis. Ta využívá zařízení na principu Synthetic Aperture Radar (SAR) nesené družicí japonské vesmírné agentury JAXA. Senzor na satelitu zachycuje vyslané radarové impulsy, které dokáží rozlišit typ vody, zda se jedná o povrchovou, odpadní či pitnou. Systém je funkční za každého počasí a radarové odrazy pronikají do hloubky až tří metrů podle typu povrchu. Vyhodnocení snímků trvá v řádu jednotek dnů.

Od nové technologie si PVK slibují větší kontrolu nad ztrátami vody z vodovodní sítě. „Právě neustálý monitoring vodovodní sítě, průběžné vyhodnocování ztrát v zásobních pásmech a pravidelná diagnostika jsou základní předpoklady pro snižování ztrát pitné vody,“ zdůraznil Mrkos s tím, že v loňském roce dosáhly ztráty historického minima 12,5 procent. Ještě v roce 2000 činily jednu třetinu a v roce 1996 dokonce přesahovaly 43 procent.

Délka vodovodní sítě v metropoli dosahuje 4 415 kilometrů včetně přípojek. PVK zásobují pitnou vodou 1,317 milionů obyvatel hlavního města a 208 tisíc obyvatel Středočeského kraje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP