Reklama

19. 7. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Martina Jandusová

Proces povolování z pohledu následného uživatele I.

„Dříve nebo později budeme všichni následnými uživateli SVHC látek,“ řekl na úvod své přednášky Jan Mervart ze společnosti DEZA, a.s., která se uskutečnila na konferenci Průmyslová toxikologie a ekotoxikologie 2017.

Souvisí to s tím, že Komise ECHA i členské státy zapisují čím dál více látek do seznamu Kandidátů pro povolení a následně je přidávají do přílohy XIV Nařízení REACH. ECHA na svých stránkách uvedla, že plní svůj cíl a do roku 2020 budou na seznamu všechny CMR látky. „I když si teď myslíte, že se vás to netýká, tak i vás se to určitě dotkne,“ podotkl Mervart.

Firma DEZA, která je součástí koncernu Agrofert, žádala o povolení pro dvě látky – dibutyl ftalát a bis(2-ethylhexyl) neboli dioktylftalát. Pro dibutyl ftalát získala povolení na jaře loňského roku.

„Bylo to pozoruhodné, ne jen tím, že jsme povolení dostali, ale i tím, že jsme jej získali na 12 let pro dvě použití. Pro použití číslo 3 jsme povolení obdrželi na 4 roky,“ sdělil Mervart.

Chcete-li pokračovat v používání povolených látek, musíte 18 měsíců před uplynutím doby přezkumu (v tomto případě 4 roky) podat novou žádost o povolení. 4 roky se počítají od „sunset day“, od data zániku, což tomto případě bylo 21. února 2015, tzn., že povolení bylo uděleno do 21. února 2019 a zprávu o přezkum je nutné předložit do 21. srpna 2017.

„I pro ECHU je to zcela nová věc, protože zatím nikdo zprávu o přezkumu nepodával, takže jsme pokusní králíci,“ řekl Mervart. Podle něj ECHA povolení prodlouží spíše o 12 let, než jen o 4 roky, protože: „ECHA zjistí, že nemá cenu každé 4 roky znova hodnotit a trávit čas nad stejnými žádostmi o ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372