2/2025

Problém pro zpětný odběr elektrozařízení: Market place

| autor: Pavel Mohrmann0

OECD doporučuje zamezit zneužívání systému zpětného odběru elektrozařízení on-line distributory

Firmy mají podle zákona č. 542/2020 Sb. povinnost postarat se o výrobky, které doslouží. Jde například o elektrozařízení, baterie, pneumatiky nebo vozidla. Výrobci dovozci a obchodníci musí zajistit jejich zpětný odběr, recyklaci a zároveň pravidelně podávat hlášení o tom, jak s těmito výrobky nakládají. Cílem toho je, aby firmy nesly odpovědnost za své produkty i po jejich životnosti.

V roce 2024 se na dodržování těchto pravidel zaměřila Česká obchodní inspekce (ČOI). Provedla celkem 2 320 kontrol a při 849 z nich zjistila porušení některého z ustanovení zákona o výrobcích s ukončenou životností.

Podle ČOI firmy obvykle chybovaly v povinnosti správně informovat koncového uživatele, odděleně uvádět náklady na zpětný odběr nebo zajistit místo zpětného odběru k odevzdání použitého výrobku. Ve většině případů údajně nešlo o úmyslné obcházení povinností, ale o nedostatečnou orientaci v legislativních požadavcích či špatně nastavené interní procesy.

Nevím, zda je úplně pravdou, že chyby vyplývají z neznalosti,“ reaguje na informaci ředitel kolektivního systému Elektrowin, Roman Tvrzník a pokračuje: „Kolektivní systémy na povinnostivýrobce, dovozce a prodejce neustále upozorňují a hlavně, obchodní řetězce od roku 2021 striktně vyžadují od svých dodavatelů uvádět recyklační příspěvek odděleně.“

Jako možné vysvětlení uvádí příklady negativní praxe převážně u e-shopů. „Významný problém vidím jinde - u market places. Přes čínská a do určité míry i polská elektronická tržiště k nám i do celé Evropy posílají jednotliví výrobci velké množství především malých spotřebičů, za které neplatí příspěvky. Nejen za spotřebiče, ale ani za obaly.“

Podle ředitele Tvrzníka ČOI sice správně vynucuje zákon tam, kam dosáhne, ale problém je tam, kam nedosáhne. „Pokud se nezmění legislativa s provozovatel market place nebude zodpovědný za výrobky, které se přes něj prodávají, dojde k tomu, že se sem nahrne velké množství odpadu. Následně kolektivním systémům vzniknou náklady za spotřebiče, za které nemají uhrazeny příspěvky, takže budou muset zvednout recyklační příspěvky těm výrobcům, se kterými mají smlouvy a ti budou muset zvednout své prodejní ceny, což zase nahraje především čínským dodavatelům,“ uzavírá problematiku Roman Tvrzník.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva