2/2024

Překvapivý objev: Kofein nezvyšuje výkonnost pouze u lidí, ale i u solárních článků

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

Překvapivý objev: Kofein nezvyšuje výkonnost pouze u lidí, ale i u solárních článků

Nápad prozkoumat potenciální vliv kofeinu na perovskitové solární články se zrodil jednoho rána, kdy vědci žertovali, jestli by kofein dokázal článku pomoci stejně, tak jako pomáhá jim samotným.

„Jednou jsme se bavili o perovskitových solárních článcích a náš kolega Rui Wang řekl: „Když my potřebujeme kávu, abychom si doplnili energii, co třeba takové perovskity? Nepotřebovaly by k lepšímu výkonu kávu?“,“říká Jingjing Xue, doktorand z katedry materiálové vědy a inženýrství na UCLA.

Předchozí pokusy o zlepšení tepelné stability tohoto typu solárních článků zahrnovaly úpravu perovskitové vrstvy přidáním sloučenin jako dimethylsulfoxid, ale vědcům se nedařilo zvýšit účinnost článků a jejich dlouhodobou stabilitu. Nikdo však nevyzkoušel kofein.

Vědci tak nyní zkusili u 40 článků přidat do perovskitové vrstvy kofein a pomocí infračervené spektroskopie ověřili, jestli se úspěšně spojil s tímto materiálem.

Během následných testů výzkumníci zjistili, že karbonylové skupiny kofeinu reagovaly s ionty olova, čímž vytvořily „molekulární zámek“. Tato interakce snížila minimální množství energie potřebné k reakci perovskitové vrstvy, čímž vzrostla účinnost článků ze 17 % na více než 20 %. Tento „molekulární zámek“ ve vrstvě setrval i po zahřátí materiálu, což svědčí o jeho tepelné stabilitě.

„Výsledky jsme byli překvapeni. Během našeho prvního pokusu začlenit kofein naše perovskitové solární články dosáhly téměř nejvyšší dosažené účinnosti na papíře,“ uvedl Rui Wang, který je rovněž doktorandem na UCLA.

Zatímco se zdá, že kofein významně zvyšuje účinnost solárních článků využívajících k přeměně slunečního záření na elektrickou energii perovskitovou vrstvu, pro jiné typy článků, například v současnosti nejrozšířenější křemíkové články, podle vědců žádný přínos mít nebude.

„Kofein může pomoci perovskitovým článkům dosáhnout lepší krystalické struktury, méně defektů a dobré stability. To znamená, že může potenciálně sehrát roli ve škálovatelné výrobě perovskitových solárních článků,“ dodává Wang.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA