1/2024

Pozvánka: Česko-slovenské energetické fórum

| zdroj: cskonference.cz0

coffee-break-1177540_640.jpg
zdroj: pixabay

Vysoké ceny elektřiny vedly k úpadku několika dodavatelů v Čechách i na Slovensku a došlo tak k aktivaci institutu dodavatele poslední instance - DPI.

DPI je záchranou sítí, aby byla poskytnuta přechodná doba odběratelům pro nalezení nového dodavatele právě v případě úpadku jejich stávajícího. To, jaké jsou dopady aktuálního dění na společnost, odpoví v úvodním rozhovoru s moderátorem Janem Fouskem Marian Jurečka, místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí.

PROGRAM

BLOK 1: DPI A JAK TO DOPADLO?

V říjnu minulého roku přešli do režimu DPI statisíce zákazníků Bohemia Energy a Slovakia Energy, po kterých následovali i zákazníci dalších společností. Institut DPI slouží jako důležitý nástroj na ochranu odběratelů, u kterých původní dodavatel není již nadále způsobilý vykonávat dodávku energií. Na Slovensku Úrad pre reguláciu sieťových odvetví stanovil dodavatele poslední instance a rovněž rozhodl o maximálních cenách za dodávku elektřiny nebo plynu dodavateli poslední instance.

V České republice cena elektřiny pro zákazníky v DPI vychází z aktuální ceny elektřiny na burze a připočítávají se k ní vyšší administrativní poplatky. Na přiměřenost podobně jako na Slovensku dozírá v ČR Energetický regulační úřad.

Jak dění na trhu s elektřinou v uplynulých měsících otřáslo institutem DPI a jaké změny přinese?

Moderátor: Blahoslav Němeček

  • Jaké budou očekávané dopady cen na odběratele?
  • Jak se budou vyvíjet ceny energií?
  • Jaká se chystají opatření na ochranu účastníků trhu?

Diskuze se účastní:

Stanislav Trávníček, ERÚ, Andrej Juris, ÚRSO, René Neděla, MPO, Rastislav Hanulák, Capitol Legal Group, Michal Puchel, OTE, Miloš Bikár, OKTE

BLOK 2: JAK SI NAMIXUJEME ENERGETICKÝ MIX BEZ PLYNU?

Nynější podoba energetického mixu byla ovlivněna zejména tlakem na odklon od uhlí a evropským plánem, zejména Green Dealem, který má zajistit snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Po více než 2 měsících války na Ukrajině je na stole požadavek na revizi energetického mixu s eliminací spotřeby ruského plynu v EU. Tento požadavek může významně změnit podobu zdrojové základny jak v celé EU, tak i v ČR a SR. Jak vidí budoucnost české a slovenské energetiky výrobci elektřiny?

Moderátor: Jiří Strnad

  • Bude se odkládat uzavírání uhelných dolů a elektráren?
  • Dojde k reformě na trhu s povolenkami?
  • Bude elektřina pro většinu domácností nedostupným statkem, nebo vznikne státní dodavatel energií pro domácnosti a vrátíme se do roku 2001?
  • Stanou se alternativní zdroje energie běžnou součástí staveb?
  • Budou mít provozovatelé přenosových soustav vůbec co regulovat?

Diskuze se účastní:

Martin Hájek, Teplárenské sdružení ČR, Luboš Pavlas, SEV.EN, Luděk Horn, ČEZ, Jiří Feist, EP Energy, Branislav Strýček, SE, TBC, Peter Hegeduš, Národná vodíková asociácia, Pavel Bárdoš, Tepláreň Považská Bystrica, TBC, Pavel Šolc, ČEPS

BLOK 3: ŘÍZENÍ FLEXIBILITY KONCOVÝMI SPOTŘEBITELI - FIKCE NEBO BLÍZKÁ BUDOUCNOST?

V České a Slovenské republice se v minulosti využíval princip hromadného blokování a ovládání spotřebičů v domácnostech – HDO. Přicházející flexibilita tento princip posouvá dále a přináší nové možnosti pro řízení výkonu v elektrických sítích. V ČR a SR roste skupina aktivních koncových zákazníků, která už dnes investují do svých technologií.

Co mohou koncoví zákazníci udělat pro zvýšení bezpečnosti dodávek elektrické energie a co můžeme získat jejich zapojením?

Moderátor: Ivan Trup

  • Co můžeme získat zapojením koncových zákazníků do řešení bezpečnosti dodávek energií?
  • Co potřebuje agregátor?
  • Lze vyskládat produkt pro obchodování
  • Zaplatí se to všechno?
  • Je řízení výkonu pouze pro dispečerské řízení, nebo i pro obchodníky?

Diskuze se účastní:

Stanislav Chvála, Nano Energies, Ján Fris, Mondi SCP, Libor Kolář, E.GD, Jan Konrád, Unicorn, TBC, Daniel Zákutný, Východoslovenská distribučná, Jaromír Klaban, TECO

BLOK 4: BUDOU BATERIOVÁ ÚLOŽIŠTĚ KONEČNĚ VÝZNAMNOU SOUČÁSTÍ ENERGETICKĚHO
MIXU V ČR A SR?

Rozvoj bateriových úložišť v České a Slovenské republice v minulých letech významně zaostal za trendem v západní Evropě. Neexistující definice bateriových úložišť v energetické legislativě by však měla být v blízké budoucnosti minulostí a lze očekávat jejich významný rozvoj ČR a SR.
Jak bude vypadat trh s integrací baterií podle dodavatelů bateriových úložišť spolu s energetickými experty v kontextu dalšího vývoje trhu?

Moderátor: Jaroslav Kubinec

  • Co musí novelizované právní předpisy obsahovat, aby došlo k významnému rozvoji?
  • Jaké technologie baterií se k čemu hodí?
  • Podaří se nové typy baterií přenést z laboratoří do standardního procesu výroby nebo v blízké době nelze očekávat významnou technologickou revoluci?
  • Jaký lze očekávat vývoj cen baterií a k čemu všemu baterie nyní může zákazník použít?

Diskuze se účastní:

Jan Fousek, AKU-BAT, Roman Pavlík, MTS, Jan Kořán, KF Legal, Marián Smik, Slovenská Batériová Aliancia, Petr Gaman, PATRIC, Libor Doležal, C-Energy Planá

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP