1/2024

Poplatky za odpad na Slovensku rostou. A bude hůř

| autor: Martina Jandusová| zdroj: odpady-portal.sk0

Poplatky za odpad na Slovensku rostou. A bude hůř

První změny v odpadové legislativě pocítili slovenští občané již v roce 2019, kdy výše poplatku za skládkování jedné tuny směsného komunálního odpadu začala stoupat. Slovenský poplatek je složen ze dvou složek: poplatku pro majitele skládky a poplatku Enviromentálnímu fondu. Poplatek odváděný Envirofondu byl do roku 2018 dlouhodobě na úrovni kolem pěti eur. Jenomže v loňském roce vzrostl na 7 až 17 eur, letos na 8 až 26 eur. V příštím roce by měl dosáhnout úrovně 11 až 33 eur.

Připlatí si skoro všude

Je pochopitelné, že kvůli rostoucím nákladům na skládkování začali obce a města zvyšovat poplatky i pro samotné občany. Jedním z krajských měst, kde poplatek patří mezi nejvyšší, je Trenčín s 30 eur na osobu za rok. Od letošního roku se poplatek za komunální odpad zdražuje o dalších 10%. O mnoho lépe na tom není Banská Bystrica, jejíž obyvatelé platili za odvoz odpadu ročně 29 eur, od roku 2020 platí již 33 eur. 

Naopak Žilina mívala mezi krajskými městy jeden z nejnižších poplatků za komunální odpad. Ale ani zde se nevyhnuli zvýšení ceny a to o 30%. V případě paušálního poplatku zaplatí jedna osoba ročně 27, 6 eur. Obyvatelé Košic žijící v bytových domech zaplatí namísto dosavadních 31,35 eur ročně téměř 37 eur. Až o 48% ale vzrostl poplatek za odpad občanům v rodinných domech.

Nárůst poplatku si starosta Nitry obhájil tím, že dosavadní odpadové hospodářství města nevycházelo a náklady převyšovaly příjmy. Cena za odpad se zvyšila ze 25 na 30 eur na osobu ročně. Nekorunovaným králem zvyšování je město Prešov. Paušální poplatek město zvedne téměř o polovinu. Ačkoliv je třeba dodat, že zde měli jeden z nejnižších poplatků (20 eur/osobu/rok). Takže se současnými 30 eur se Prešov dostává na úroveň ostatních měst.

Přesto se na Slovensku najde pár obcí a měst, které poplatky za odpad od letošního roku nezvyšovaly. Například v Trnavé Hore se v loňském roce poplatek naopak snížil, jelikož obec finančně motivuje domácnosti ke třídění.

V příštím roce bude cena ještě vyšší

Tím ale zdražování odpadů na Slovensku nekončí. Na podzim loňského roku slovenský parlament schválil velkou novelu zákona o odpadech, kvůli které musí odpadářské společnosti uvést do praxe změny schválené v zákoně. Cílem je zvýšit míru třídění a snížit podíl směsného komunálního odpadu končícího na skládkách.

Od 1. ledna 2021 se na Slovensku zakazuje skládkování odpadu, pakliže odpad neprošel úpravou. Za takovou úpravu se považuje zejména mechanicko-biologická úprava (MBÚ). Jenomže definování pojmu "úprava" není podle slovenských odpadařů úplně jednoznačné a problémem by mohl být i časový horizont, jelikož za jeden rok není možné uvést nutné změny do praxe. Navíc by to znamenalo nové a nemalé investice.

V té samé době vznikne také povinnost zavedení a zajištění tříděného sběru komunálního odpadu pro biologicky rozložitelné kuchyňské odpady. Vzhledem k tomu, že aktuální systém sběru stačit nebude a bude nutné zintenzivnit sběr kuchyňského odpadu, dojde ke zvýšení nákladů na sběr o další tříděnou složku.

V loňském roce zaplatila slovenská obec za skládkování 1 tuny SKO v průměru 45 eur, letos už zaplatí o třetinu více, přibližně 60 eur. V následujících letech by mohly náklady za jednu tunu SKO vzrůst až na 90 - 100 eur.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA