Důvodem polské výzvy je dopad německého rozhodnutí na ochranu globálního klimatu a cíle udržet růst teploty pod 1,5 stupně Celsia.
„Jsme si vědomi probíhající diskuse o místě jaderné energetiky v dlouhodobě udržitelném modelu výroby energie a myslíme si, že je stále třeba další diskuze na základě úplných vědeckých dat. Opuštění nízkouhlíkové jaderné energie před úplným ukončením spalování černého a hnědého uhlí však povede k technickým a technologickým problémům, které bude v krátkém časovém období velmi obtížné překonat. To bude vyžadovat další využívání fosilních paliv, zejména pak zemního plynu. To ovšem neposkytuje očekávanou rychlou a účinnou dekarbonizaci,“ uvádí vědci v dopisu.
Před rozhodnutím o odklonu od jaderné energetiky v roce 2011 vyráběly německé jaderné zdroje zhruba čtvrtinu německé elektřiny ve srovnání s 13,4 % minulý rok. V Německu sice roste výroba z obnovitelných zdrojů, ale svůj podíl na výrobě mají i fosilní zdroje s podílem na výrobě téměř 40 % od začátku roku.
„Proto vás žádáme, abyste znovu zvážili své rozhodnutí ukončit využívání jaderné energie v Německu nebo jej odložili, dokud zcela nepřestanete využívat fosilní paliva v energetickém průmyslu a nezavedete ty nejmodernější a efektivní technologie pro skladování energie z obnovitelných zdrojů. Toto by urychlilo proces dekarbonizace a posloužilo jako příklad a dalo naději ostatním zemím na planetě, které se budou rozhodovat o budoucnosti svých energetických systémů a o jejich úloze v prevenci změny klimatu a degradace biosféry.“
Polsko na jádro teprve čeká
Náš severní soused zatím žádnou jadernou elektrárnou nedisponuje a většinu elektřiny vyrábí v elektrárnách uhelných. Stavba až 6 jaderných zdrojů do roku 2043 je však v Polsku ve fázi plánování. První jaderný blok by mělo Polsko zprovoznit v roce 2033.
Zdroj: oenergetice.cz
Komentáře