2/2024

Obnovitelné zdroje dávají ve světě práci více než 10 milionu lidí

| autor: TZ Svazu moderní energetiky0

Obnovitelné zdroje dávají ve světě práci více než 10 milionu lidí

Evropě může přinést oživení rozvoje moderní energetiky návrh tzv. Zimního energetického balíčku EU. Data vyplývají z aktuální studie Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA).

Mezi obory moderních typů obnovitelných zdrojů vede solární energetika, která zaměstnává téměř 3,4 milionu lidí. K růstu oboru přispěl především nárůst nových fotovoltaických elektráren: loni přibylo rekordních 94 GW instalací.

Také v solární energetice potvrzuje klíčovou roli Čína (65 % pracovních míst). Další v pořadí jsou Japonsko, USA a Indie. Solární energetiku následuje produkce biopaliv (2 miliony pracovních míst), větrná energetika (1,1 milionu) a solární ohřev (800 tisíc).

Konvenční obnovitelné zdroje pak zastupují velké vodní elektrárny (1,5 milionu), energetické využití biomasy (800 tisíc) a bioplynu (344 tisíc).

Evropa stagnuje, Česko jen pomalu ožívá

Evropský průmysl obnovitelných zdrojů v posledních letech spíše stagnuje. Instalace nových projektů se přesouvají do Asie, USA nebo Jižní Ameriky. To má také dopad na zaměstnanost.

Na celou EU připadá necelých sto tisíc pracovních míst v sektoru solární energetiky. Je to dáno především trvajícím zpomalením růstu nových projektů.

Loni se v Evropě nainstalovalo pouze 6 GW nových fotovoltaických elektráren. Mírně lépe je ve větrné energetice, ve které patří evropské firmy stále ke světovým leaderům,“ komentuje aktuální čísla Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

V Česku došlo loni k mírnému růstu nových instalací na rodinných domech nebo firmách, které vznikly díky programům Nová zelená úsporám a OP PIK ministerstva průmyslu.

Na trhu se prosazují české firmy jako S-power nebo ČEZ Solární a další menší regionální prodejci fotovoltaických elektráren na klíč.

Například společnost S-Power realizovala loni projekty na rodinných domech o celkovém výkonu 1,6 MW. Desítky pracovních míst zajistila také výstavba druhého největšího parku v Česku, větrné farmy Václavice.

Během roku 2017 vztyčila společnost EEH u Hrádku na Nisou 13 větrných věží s celkovým výkonem 26 MW.

Výstavba větrného parku dala práci až sto lidem z naší projekční kanceláře nebo z různých dodavatelských firem.

Ve střednědobém horizontu má Česko potenciál postavit dalších 250 magawattů větrných parků, které by vytvořily další stovky pracovních příležitostí,“ říká Marek Lang, člen představenstva Svazu moderní energetiky a současně zástupce projektové firmy EEH s. r. o.

Bohužel jde zřejmě na dlouho dobu o poslední větrný projekt v České republice, neboť pro další parky chybí potřebné motivační prostředí.

Přinese obrat Zimní energetický balíček?

Rozvoj obnovitelných zdrojů v EU i Česku by měl znovu nastartovat takzvaný Zimní energetický balíček EU.

Evropské státy by se měly urychleně shodnout na cíli pro obnovitelné zdroje ve výši 35 %, který koncem loňského roku navrhli evropští poslanci.

Jasný rámec a stabilní prostředí jsou klíčovým impulsem pro zvýšení podílu čistých zdrojů energie a zbavení se závislosti na fosilních palivech,“ dodává Martin Sedlák k aktuálnímu vývoji v systémech podpory rozvoje moderní energetiky.

Návrh evropské strategie pro příští desetiletí obsahuje také konkrétní impulsy, které mohou podpořit růst nových instalací. Občané mají získat možnost elektřinu bez zbytečných překážek vyrábět, skladovat a spotřebovávat, včetně prodeje nevyužité energie zpět do sítě.

Z pasivního příjemce energie se spotřebitelé stanou aktivními hráči na trhu - tzv. samovýrobci elektřiny.Významně jednodušší má být i zřízení malého zdroje zelené energie.

Od roku 2021 mají vzniknout jednotná kontaktní místa pro vyřízení veškerých záležitostí spojených s instalací malého zeleného zdroje. Občané tak nebudou nuceni absolvovat administrativně náročný a zdlouhavý povolovací proces na několika úřadech.

Nově postačí návštěva jednoho zeleného úřadu, který zajistí vše potřebné.Velké projekty by pak měly získat podporu na více tržní bázi. To je možné již dnes, ale v řadě zemí – včetně České republiky – podobný legislativní rámec podpory chybí nebo se teprve připravuje.

Jde o aukční systém, ve kterém soutěží zájemci o výstavbu nových větrných nebo solárních elektráren a podporu získávají nejvýhodnější nabídky.

Tento mechanismus podpory obnovitelných zdrojů využívá již od roku 2015 s úspěchem Německo a pomohlo zde snížit cenu elektřiny ze solárních elektráren na €0.04/kWh.

Další studie IRENA navíc dokazuje, že zdvojnásobení podílu obnovitelných zdrojů ze současných 17 % na 34 % může Evropě na úsporách přinést 45-114 miliard EUR a podpořit ekonomiku investicemi ve výši přesahující 354 miliardy EUR.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA