1/2024

Objevují se obavy, že USA již dosáhly vrcholu těžby ropy

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

Objevují se obavy, že USA již dosáhly vrcholu těžby ropy

Po propadu ceny ropy se nyní budou američtí producenti snažit těžbu pouze udržovat, nikoliv navyšovat. Výše produkce se tak podle jeho odhadů stabilizuje okolo 11 milionů barelů ropy denně. Informoval o tom zpravodajský server Financial Times

Parsley Energy je jedna z největších těžařských společností v americkém Texasu. Podle slov jejího výkonného ředitele došlo na počátku letošního roku ve Spojených státech amerických k dosažení vrcholu těžby surové ropy.

„Nemyslím si, že během svého života ještě uvidím těžbu 13 milionů barelů denně,“uvedl Matt Gallagher, výkonný ředitel Parsley Energy.

Těžba ropy v USA se na jaře propadla zhruba o čtvrtinu. Důvodem byl kolaps cen ropy v zejména důsledku pandemie koronaviru a cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií.

Import ropy do USA začal opět růst

Břidlicová ropa pomohla Spojeným státům stát se čistým exportérem ropy v listopadu roku 2019. Jedná se o významný obrat, když se vezme v potaz, že ještě před 10 lety tato země dovážela více než 10 milionů barelů ropy denně. Od května 2020 se ovšem situace opět začala měnit a dovoz ropy vzrůstá. Cena ve výši přibližně 40 USD/barel ropy je stále příliš nízká na to, aby se některým americkým producentům ropy z břidlice vyplatilo těžit.

V provozu je přibližně čtvrtina vrtů

Parsley Energy patří mezi firmy, které nyní již těžbu obnovily, nicméně společnost nemá plány v letošním nebo příštím roce zvyšovat těžební výkon. Podle poskytovatele dat Enverus bylo v USA 9. července v provozu 223 horizontálních vrtů, přičemž před rokem to bylo 853 vrtů.

Podle Gallaghera bude mít tento propad ceny trvalé důsledky. Ropný průmysl je průmyslem „mobility a komfortu“, využívá se v osobní a letecké dopravě, vytápění a chlazení. Mobilita je nyní ovšem zásadním způsobem přehodnocována a je jisté, že zde budou inovace v oblasti komfortu.

Gallagher uvádí, že těžba ropy se v USA stabilizuje okolo 11 milionů barelů ropy denně vzhledem k tomu, že producenti se zaměří na udržování těžby, nikoliv na její zvyšování. To by bylo v souladu s předpověďmi konzultační společnosti Rystad Energy

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling