Po propadu ceny ropy se nyní budou američtí producenti snažit těžbu pouze udržovat, nikoliv navyšovat. Výše produkce se tak podle jeho odhadů stabilizuje okolo 11 milionů barelů ropy denně. Informoval o tom zpravodajský server Financial Times.
Parsley Energy je jedna z největších těžařských společností v americkém Texasu. Podle slov jejího výkonného ředitele došlo na počátku letošního roku ve Spojených státech amerických k dosažení vrcholu těžby surové ropy.
„Nemyslím si, že během svého života ještě uvidím těžbu 13 milionů barelů denně,“uvedl Matt Gallagher, výkonný ředitel Parsley Energy.
Těžba ropy v USA se na jaře propadla zhruba o čtvrtinu. Důvodem byl kolaps cen ropy v zejména důsledku pandemie koronaviru a cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií.
Import ropy do USA začal opět růst
Břidlicová ropa pomohla Spojeným státům stát se čistým exportérem ropy v listopadu roku 2019. Jedná se o významný obrat, když se vezme v potaz, že ještě před 10 lety tato země dovážela více než 10 milionů barelů ropy denně. Od května 2020 se ovšem situace opět začala měnit a dovoz ropy vzrůstá. Cena ve výši přibližně 40 USD/barel ropy je stále příliš nízká na to, aby se některým americkým producentům ropy z břidlice vyplatilo těžit.
V provozu je přibližně čtvrtina vrtů
Parsley Energy patří mezi firmy, které nyní již těžbu obnovily, nicméně společnost nemá plány v letošním nebo příštím roce zvyšovat těžební výkon. Podle poskytovatele dat Enverus bylo v USA 9. července v provozu 223 horizontálních vrtů, přičemž před rokem to bylo 853 vrtů.
Podle Gallaghera bude mít tento propad ceny trvalé důsledky. Ropný průmysl je průmyslem „mobility a komfortu“, využívá se v osobní a letecké dopravě, vytápění a chlazení. Mobilita je nyní ovšem zásadním způsobem přehodnocována a je jisté, že zde budou inovace v oblasti komfortu.
Gallagher uvádí, že těžba ropy se v USA stabilizuje okolo 11 milionů barelů ropy denně vzhledem k tomu, že producenti se zaměří na udržování těžby, nikoliv na její zvyšování. To by bylo v souladu s předpověďmi konzultační společnosti Rystad Energy
Foto: pixabay
Komentáře