2/2023

Na německém trhu jsou k dostání nové solární panely. Jsou lehké a plně recyklovatelné

| autor: František Vörös, konzultant0

pexels-los-muertos-crew-8853509
zdroj: pexels

Takřka všechny státy světa, včetně ČR, se přihlásily v roce 2015 k Pařížské dohodě o udržení kritického oteplení planety na úrovni nižší než 1,5 stupňů Celsia.

V letošní, v pořadí již šesté hodnotící zprávě IPCC (Mezinárodní panel pro změnu klimatu), kterou nazval generální tajemní Antonio Guterres „příručkou pro přežití lidstva“, lze narazit na informaci, že pravděpodobně již v příštích deseti letech překročí globální oteplování hranici 1,5 stupně Celsia, které může způsobit závažné katastrofy, které lidstvo nepoznalo. V roce 2021 byly naměřeny hodnoty emisí CO2 ve výši 417 ppm, když v předindustriálním roce 1770 to bylo 278 ppm.

V březnu přijalo Valné shromáždění OSN klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru, aby určil povinnosti států pro boj se změnou klimatu.

Celosvětová kapacita obnovitelných zdrojů energie vzrostla v loňském roce o rekordních 9,6 % na 3370 GW. Nejvíce, z 83 %, se na tomto zvýšení podílely solární a větrné elektrárny. Z regionů nejvíce přispěla Čína, následovala Evropa a Severní Amerika. Dobrou zprávou je, že Slunce disponuje pěttisíckrát více energií, než kolik potřebujeme. Solární panely dokážou zachytit energii s účinností 15 – 20 %, když teoretické maximum je 33 %.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE