Takřka všechny státy světa, včetně ČR, se přihlásily v roce 2015 k Pařížské dohodě o udržení kritického oteplení planety na úrovni nižší než 1,5 stupňů Celsia.
V letošní, v pořadí již šesté hodnotící zprávě IPCC (Mezinárodní panel pro změnu klimatu), kterou nazval generální tajemní Antonio Guterres „příručkou pro přežití lidstva“, lze narazit na informaci, že pravděpodobně již v příštích deseti letech překročí globální oteplování hranici 1,5 stupně Celsia, které může způsobit závažné katastrofy, které lidstvo nepoznalo. V roce 2021 byly naměřeny hodnoty emisí CO2 ve výši 417 ppm, když v předindustriálním roce 1770 to bylo 278 ppm.
V březnu přijalo Valné shromáždění OSN klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru, aby určil povinnosti států pro boj se změnou klimatu.
Celosvětová kapacita obnovitelných zdrojů energie vzrostla v loňském roce o rekordních 9,6 % na 3370 GW. Nejvíce, z 83 %, se na tomto zvýšení podílely solární a větrné elektrárny. Z regionů nejvíce přispěla Čína, následovala Evropa a Severní Amerika. Dobrou zprávou je, že Slunce disponuje pěttisíckrát více energií, než kolik potřebujeme. Solární panely dokážou zachytit energii s účinností 15 – 20 %, když teoretické maximum je 33 %.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře