2/2024

Muzeum pražského vodárenství slaví a otevírá veřejnosti své brány

| autor: PVK0

Muzeum pražského vodárenství slaví a otevírá veřejnosti své brány

Při této příležitosti otevře o víkendu 7. a 8. října své brány a nabídne prohlídku unikátních exponátů. „Zájemci mohou přijít od půl desáté do půl páté, vstup je zdarma,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Historie sbírek Muzea pražského vodárenství začíná již na sklonku 19. století. Exponáty použité v expozici pražského vodárenství na Jubilejní výstavě konané v roce 1891 byly po skončení výstavy uloženy v depozitáři a vodárenští technici pokračovali v dalším shromažďování vodárenských památek.

Po přestěhování ředitelství Pražských vodáren do budovy na Národní třídě 13, byly pro již stálou vodárenskou expozici adaptovány suterénní prostory. Expozice byla otevřena v roce1952. 

V roce 1992 začala generální rekonstrukce budovy filtrů vodárny v Podolí, kde vznikl prostor pro novou expozici Muzea pražského vodárenství, která byla otevřena před 20 lety dne 19. 10. 1997. Sbírky muzea se daří neustále rozšiřovat o nové exponáty a i stálá expozice prochází postupně obměnou, takže návštěvník každý rok uvidí nějakou novinku.

Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách.

Muzeum v loňském roce navštívilo dvanáct a půl tisíce návštěvníků z České republiky i ze zahraniční mimo jiné z Francie, Německa, Slovenska, Velké Británie nebo USA.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA