2/2024

Můžete podávat připomínky k vyhlášce o přípustné úrovni znečišťování

| autor: redakce0

Můžete podávat připomínky k vyhlášce o přípustné úrovni znečišťování

Změny ve vyhlášce navazují na přijetí zákona č. 369/2016 Sb., kterým se mění zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů.

Touto novelou došlo s účinností od 1. 1. 2017 mimo jiné:

  1. k rozšíření zmocnění § 4 odst. 9 zákona o způsob stanovení emisních limitů pro pachové látky,
  2. k rozšíření zmocnění § 17 odst. 7 zákona o úpravu náležitostí dokladu o provedení kontroly technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění,
  3. ke změně u některých kategorií vyjmenovaných zdrojů v příloze č. 2 zákona.

Druhým důvodem ke změně vyhlášky je provedení transpozice směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2015/2193/EU ze dne 25. listopadu 2015 o omezení emisí některých znečišťujících látek do ovzduší ze středních spalovacích zařízení.

Návrh novely dále reaguje na skutečnost, že kontaktní místo České republiky pro EU Pilot obdrželo žádost Evropské komise o informace ohledně provedení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU ze dne 24. listopadu 2010 o průmyslových emisích (integrované prevenci a omezování znečištění) do právního řádu České republiky. 

Přestože většina výtek k provedení směrnice byla Komisi vysvětlena, některé nedostatky či nepřesnosti bylo vhodné v české právní úpravě opravit.

Dále byly zapracovány požadavky aktivity „Návrhy na řešení opatření k posílení konkurenceschopnosti a rozvoje podnikání v České republice z pohledu právních předpisů na ochranu životního prostředí“ (tzv. ekoaudit).

Vedle dílčích úprav stávajících prováděcích ustanovení vyhlášky se do jejího textu nově pojímá i problematika emisních limitů pro pachové látky a stanovení vzoru dokladu o provedení kontroly technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje.

Zhodnocení platného právního stavu a odůvodnění nezbytnosti jeho změny:

Vyhláška č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, je účinná od 1. prosince 2012. Komplexně upravuje podrobnosti týkající se provozu stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší, tím, že stanoví:

  • obecné emisní limity pro skupiny znečišťujících látek,
  • specifické emisní limity pro jednotlivé skupiny stacionárních zdrojů,
  • technické podmínky provozu stacionárních zdrojů a činností souvisejících,
  • způsob stanovení emisních stropů,
  • intervaly, způsob a podmínky zjišťování úrovně znečišťování měřením a výpočtem,
  • požadavky na výrobky s obsahem těkavých organických látek,
  • požadavky na kvalitu paliv, požadavky na způsob prokazování jejich plnění a formát a rozsah ohlašování splnění těchto požadavků,
  • požadavky na obsah odborných posudků, rozptylových studií, provozního řádu stacionárního zdroje, provozní evidence a protokolu o jednorázovém měření emisí.

Vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2018.

Termín připomínek: 29. 6. 2017 – 24.7.2017

Ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA