Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě měsíčních dat.
Červen 2025 na území ČR hodnotíme jako teplotně silně nadnormální (jednalo se o 6.—7. nejteplejší červen zaznamenaný na území ČR v období od roku 1961) a srážkově normální měsíc. Většina srážek spadla v první polovině měsíce. Nejméně srážek v porovnání s normálem spadlo v Moravskoslezském kraji (62 % normálu). V tomto měsíci byly časté bouřky. Více než 100 stanic zaznamenalo 4 a více dní s bouřkou.
Z odtokového hlediska byl červen dalším podprůměrným až výrazně podprůměrným měsícem ve všech hlavních povodích. Průměrné měsíční průtoky se na většině sledovaných toků pohybovaly mezi 15 až 90 % Qv. Nejméně vodné byly toky v povodí Vltavy a středního Labe (15—25 % Qv). Některé menší toky v povodí Labe a Dyje se přibližovaly průměrným průtokům. V průběhu měsíce postupně přibývalo profilů, které splňují úrovně hydrologického sucha. Celkový stav hladiny v mělkém oběhu se zlepšil na mírně podnormální, zatímco vydatnost pramenů zůstala mimořádně podnormální. Stav hladiny hlubokých vrtů zůstal silně podnormální.
Za měsíc červen bylo z vodních nádrží nadlepšeno přes 94 mil. m3 do vodních toků pod nádržemi. Od začátku roku 2025 bylo z vodních nádrží nadlepšeno tedy celkem přes 215 mil. m3. Za měsíc červen došlo rovněž k akumulaci vody v zásobních prostorech vodních děl. V součtu za všechny státní podniky Povodí celkem bylo akumulováno 20 mil. m3, od začátku roku 2025 bylo ve významných vodních nádržích na území České republiky akumulováno 291 mil. m3.
Vybrané významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tato vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 63—100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.
Komentáře