2/2023

Malé elektrárny do 50 kWp bude možné stavět bez licence a stavebního povolení

| autor: Martina Jandusova| zdroj: MPO0

solar-panels-gad36eef76_640.jpg
zdroj: pixabay

Ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo do mezirezortního připomínkového řízení novelu energetického a stavebního zákona, která má zjednodušit výstavbu menších elektráren. Změna zákona, která má proběhnout ve zkráceném řízení, umožní, že u projektů do 50 kWp nebude nutné žádat o licenci ani stavební povolení.

Ministerstvo v novele navrhuje, aby se zvýšila hranice výkonu výrobny elektřiny, od které je nutné získat licenci od Energetického regulačního úřadu. Dosud bylo možné si bez licence nainstalovat elektrárnu o maximálním výkonu 10 kW, předložení návrh hranici snižuje na elektrárny o výkonu až 50 kW.

Novela by měla domácnostem i firmám zjednodušit instalaci obnovitelných zdrojů energie a zároveň urychlit snahy o energetickou nezávislost České republiky. „Tento krok nám pomůže splnit jeden z bodů programového prohlášení vlády, tedy pokrýt 100 tisíc střech v České republice fotovoltaickými panely. To výrazně pomůže k posílení energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky. Zároveň může občanům i firmám výrazně pomoci snížit jejich účty za energie,“ říká Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu.

Dle ministerstva stávající energetický zákon nedostatečně reaguje na potenciál využívání OZE pro zajištění pokrytí vlastní spotřeby elektřiny. "Nyní platí, že pokud se jedná o zdroj nad 10 kW, je třeba mít licenci i pro „samovýrobu“ elektřiny, a tím se tito výrobci stávají podnikateli mnohdy proti své vůli. Navrhovaná úprava tak snižuje pro občany samovýrobce administrativní požadavky," uvádí MPO v tiskové zprávě.


Přečtěte si také:

Připomínky: Novela energetického a stavebního zákona


Součástí předkládané novely je rovněž úprava stavebního zákona, jejímž cílem je usnadnit rozhodování stavebním úřadům a zjednodušit povolovací proces o umístění stavby. V případě staveb pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW, které se nacházejí v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše, ministerstvo navrhuje, aby nebylo nutné vyžadovat rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas.

Zároveň pro stavební úpravy pro instalaci obnovitelného zdroje energie s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW, která je součástí stavby, pokud se jí nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se způsob užívání stavby, a která splní požadavky na bezpečnou instalaci, nebude nutné stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.

"Změnu vítáme, nicméně je nutné ji zasadit do širšího kontextu, kdy státy Evropské unie ve snaze snížit závislost na ruském plynu přistupují či již přistoupily k mnohem silnějším opatřením. I nadále budeme bojovat za zjednodušení výstavby i větších elektráren a solárních parků, které pomůžou milionům lidí a českému průmyslu. Nyní předložené změny vidíme jako první vlaštovku," komentuje předloženou novelu Solární asociace, která sdružuje podnikatele v solární energetice

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP