2/2023

Jak to je s neuvěřitelnými údaji o instalaci čisté energie, které Čína zveřejnila?

| zdroj: greentechmedia.com0

nature-4159941_640.jpg
zdroj: Pixabay

Čína minulý měsíc uveřejnila oficiální údaje o větrných a solárních zařízeních nainstalovaných v roce 2020. Vyplývá z nich, že v loňském roce nainstalovala více větrných elektráren než zbytek světa. Analytici jsou tím konsternováni, protože data jsou příliš vysoká na to, aby to mohla být pravda.

Když Čínský národní energetický úřad (NEA) ohlásil celkový přírůstek větrné a solární kapacity 120 gigawattů „ohromil tím svět“, uvedl analytik Xiaoyang Li ze společnosti Wood Mackenzie.

Ačkoliv COVID-19 vyvolal nejistotu kvůli dopadům na dodavatelský řetězec, od Číny se i tak očekávalo, že za loňský rok zveřejní vysoká čísla. Mezinárodní energetická agentura například předpověděla, že země zvýší kapacitu o přibližně 32 GW větrné a 50 GW solární energie.

Oficiální údaje ale zaskočily i ostřílené čínské pozorovatele. Agentura BloombergNEF předpověděla, že v roce 2020 přibude 36 GW kapacity ze slunečních i větrných elektráren. Oficiální údaj přičtené kapacity FVE byl 48 GW AC. Což odpovídá téměř dvěma třetinám veškeré solární energie, kterou USA nainstalovaly do konce roku 2019. A zahrnuje pouhých 22 GW instalací v loňském prosinci, tudíž jde o zhruba dvojnásobek množství instalovaného výkonu ve stejném měsíci v roce 2019.

Údaje o solárních zařízeních lze přesto nějak vysvětlit. Přinejmenším když použijeme fantazii,“ uvedl v rozhovoru analytik agentury BloombergNEF z Pekingu Jonathan Luan Dong. Agentura BloombergNEF očekávala, že svoji prognózu ve sluneční energii navýší, zřejmě až na zhruba 40 GW.

Je běžné, že na konci roku jsou instalace na vrcholu. „Zejména během posledních pár let, kdy došlo koncem roku k poklesu tarifu,“ vysvětlil analytik. Takže instalovaný výkon 48 GW byl sice překvapivý, ale „nebyl to až takový šok.“ "Pokud je ovšem porovnám s čísly o větrné kapacitě, tak právě ta zpochybnila naši představu," řekl.

Opravdu Čína instalovala více větrné energie než celý zbytek světa?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP