2/2023

Instalovaný výkon britských OZE překonal výkon zdrojů na fosilní paliva

| autor: oEnergetice.cz -Jiří Salavec0

Instalovaný výkon britských OZE překonal výkon zdrojů na fosilní paliva

Objemem výroby ovšem OZE vzhledem k době využitelnosti nedominují. Do poloviny století by čisté zdroje v Británii měly zajistit letní výrobu elektrické energie kompletně, v zimě se však bez fosilních paliv země neobejde.

Výkon instalovaný v obnovitelných zdrojích ve Velké Británii dosáhl, dle dat Imperial College London (ICL), hodnoty 41,9 GW, čímž překonal instalovaný výkon uhelných a plynových elektráren (celkem 41,2 GW). Největším podílem přispívají větrné elektrárny s více než 20 GW, následované solárními elektrárnami a zdroji na biomasu.

Během posledních let se instalovaný výkon v OZE v Británii ztrojnásobil, zatímco výkon fosilních zdrojů o jednu třetinu klesl ať už z důvodu nerentability, tak stáří zařízení. Z toho jen během posledního roku zaznamenaly uhelné elektrárny čtvrtinový úbytek instalovaného výkonu.

„Britská energetická soustava se pomalu ale jistě odklání od využívání fosilních paliv a toto čtvrtletí zaznamenala významný milník na své cestě,“ uvedl Dr. Iain Staffell ICL, který prováděl výzkum.

V podílu na výrobě během třetího čtvrtletí tohoto roku ovšem obnovitelné zdroje (28 %) za fosilními zdroji (40 %) stále zaostávaly. Podíl čistých zdrojů, tedy OZE a jaderných elektráren za sledované období činil 57 %.

V létě jen na čisté zdroje a nulová cena?

Británie by se, dle zprávy Aurora Energy Research (AER), v roce 2050 mohla dočkat letních období, během kterých budou energii dodávat jen nízkoemisní zdroje. Zejména z důvodu nižší poptávky a vyšší výroby z větrných a solárních elektráren.

Analytici zároveň očekávají, že během období od dubna do října klesne cena silové elektřiny téměř k nulovým hodnotám. I přesto však věří, že pro vlastníky konvenčních zdrojů existuje smysluplný obchodní model, zejména kvůli vysokým cenám elektřiny v období od listopadu do února a kapacitním platbám.

„Dosažení vysokého scénáře obnovitelných zdrojů energie může splnit klimatické cíle ve Velké Británii i bez zhroucení velkoobchodního trhu,“ uvedl Weijie Mak, spoluautor zprávy.

Dosavadní rozvoj OZE přinesl pokles cen elektřiny ve výši zhruba 4 libry/MWh, nicméně dle AER by to do poloviny století mohlo být až 40 liber/MWh. Konečný zákazník ovšem tento pokles pravděpodobně příliš nepocítí vzhledem k nárůstu ostatních složek ceny za elektřinu.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP